"ТРЦ кануть у Лету, ми всі рухаємося в бік е‐commerce" — CBRE Ukraine про тенденції у логістиці
2020-10-08 13:35:00

"ТРЦ кануть у Лету, ми всі рухаємося в бік е‐commerce" — CBRE Ukraine про тенденції у логістиці

Директор департаменту складської і логістичної нерухомості CBRE Ukraine Наталія Сокирко розповідає про зміни, які чекають на ринок логістичних послуг 

СBRE Ukraine регулярно досліджує логістичну інфраструктуру. MINTRANS розпитав директора департаменту складської і логістичної нерухомості компанії Наталію Сокирко про те, як змінюється ринок. 

Як логістичні оператори впливають на ринок складської нерухомості? 

Будь‐які орендарі впливають на ринок, а в нас він зараз дуже цікаво розподілений. На сьогодні 80% частки ринку займають логісти та ритейлери. 

Логістичні оператори в Україні представлені як міжнародними, так і локальними компаніями. І від цього безпосередньо залежить, як вони ведуть бізнес і які в них клієнти. 

Читайте также: Топ-10 найбільших логістичних компаній України

Міжнародні компанії першими почали будувати українську логістику й орендні відносини зі складами, ґрунтуючись на своїй глобальній експертизі та досвіді на світових ринках. Згідно з вимогами і стандартами головних офісів материнських компаній, саме вони першими укладали з орендодавцями довгострокові договори оренди на п’ять‐сім‐десять років. На ринку термін стандартного договору оренди становить 35 місяців, тобто три роки. А міжнародні логістичні компанії укладали договори і на п’ять років, і на сім, і на десять. Ці клієнти традиційно на ринку вважалися більш надійними, оскільки їх підтримували материнські компанії, до того ж принципи їхньої роботи засновані на міжнародних стандартах ведення бізнесу. 

Надійність і світовий досвід – це ключові переваги міжнародних компаній. Також міжнародні компанії в Україні залучають частину міжнародних клієнтів через глобальні контракти або за допомогою материнських компаній. 

Читайте также: "Укрпошту любили, коли вона була дохла" — Ігор Смілянський

Найбільші переваги українських компаній – це динамічність і здатність до адаптації. Вітчизняні компанії здатні дуже швидко ухвалювати рішення – за один‐сім днів. Міжнародні компанії іноді можуть затягувати ухвалення рішень або зміну своєї політики на місяць, здебільшого через те, що їм потрібно погоджувати рішення з глобальним офісом і вести звітність. Проте здатність до динамічності та адаптації локальних компаній може бути водночас і мінусом, адже українські компанії ризикують не розрахувати всі деталі (не планувати свої стратегії розвитку та бюджети), як це роблять міжнародні гравці. 

Українські логісти здатні швидко ухвалювати рішення про оренду приміщень. З одного боку, це є позитивним моментом, з іншого – несе певний ризик для орендодавця. Адже ці компанії можуть швидко вийти з договору оренди, тобто встати й піти геть. Зараз, наприклад, карантин, обороти в торгівлі поступово падають і можуть ще просісти. Торгівлю обслуговують логістичні оператори. Першими кризу відчувають ритейлери. Ринок складів дуже інертний: він останній із ринків комерційної нерухомості падає за обсягами, ставками оренди, але й останнім піднімається. 

Читайте также: В Одессе построят новую дорогу в порт – что это означает для перевозчиков

І це не офісна нерухомість, де компанії будуть готові заплатити більшу орендну ставку за якість. Поки що деякі оператори готові жертвувати якістю заради вартості, однак загалом культура попиту на якісні складські приміщення зростає, що відзначають орендодавці. Логістам потрібні склади класу А для здійснення оптимальної операційної діяльності й залучення міжнародних клієнтів. 

Сьогодні українські логісти вже на такому високому щаблі, що можуть змагатися з міжнародними компаніями і навіть перемагати. Вони набралися хорошого досвіду та досягли належного рівня експертизи. 

Які компанії на сьогодні займають лідерські позиції за складськими площами? 

Лідерами на ринку є Kuehne Nagel, FM Logistic, Raben, Ekol, Zammler, «Логістик‐Плюс», Business Group, UVK, «НП Логістик» (фулфілмент послуги від «Нової пошти»). 

Ekol – турецька компанія, яка спеціалізується на логістиці одягу. Це дуже специфічна і непроста ніша. 

Zammler – орієнтований на індустріальних клієнтів, також обслуговує дві тютюнові компанії: British American Tabacco та Philip Morris Україна. 

Читайте также: Что не так со взвешиванием фур в Украине

«Логістик‐Плюс» – потужний український логістичний оператор. Обслуговує Unilever і динамічно зростає. 

Business Group – лідер у сегменті холодної логістики. Транспортні оператори поділяються на три категорії: сухі склади, холодні склади та фармацевтичні склади. Business Group є унікальним прикладом, коли досить успішно вдалося перейти від холодної логістики до сухої. І думаю, це тільки початок, вони й далі будуть зростати і розширюватися. 

«Нова пошта» запустила компанію «НП Логістик», і вона у 2018 році виграла тендер щодо IKEA. IKEA ухвалила рішення на користь «Нової пошти», тому що в Україні лише дві компанії мають таке велике покриття регіонів («Нова пошта» і державна «Укрпошта»). Перша, звісно, це «Укрпошта», але IKEA поки не буде з нею співпрацювати. Усе‐таки це не Royal Mail. Зараз, звичайно, «Укрпошта» займається зміною процесів, структуризацією. У найближчій перспективі планує розвивати професійні логістичні хаби і, гадаю, має всі шанси стати рівнозначним конкурентом для «Нової пошти». 

Читайте также: 8 вопросов о Киевской обходной дороге главе Укравтодора

Істотний недолік українського ринку складської нерухомості – це те, що він непрозорий і не відкритий. Наприклад, коли на ринок виходять нові об’єкти, це часто не анонсується, не проводиться рекламна кампанія. І дізнатися про це може тільки той, хто спілкується безпосередньо з власниками та орендодавцями. 

Транспортні оператори, особливо міжнародні, не завжди відкриті для ринку й обміну інформацією. Іноді від цих гравців складно отримати інформацію і скласти повну картину. 

На ринку відбувається черговий етап перерозподілу: деякі компанії втрачають свої частки, деякі нарощують. Це пов’язано насамперед з тим, що ми рухаємося до нової оптимізованої логістики. Раніше на складах працювала дуже велика кількість персоналу, а зараз логістичний директор та IT‐директор – це одна людина. На об’єктах упроваджуються нові складські програми, система управління складом WMS. 

До карантину майже всі «блакитні комірці» працювали за кордоном – у Польщі, Словаччині. І це дуже болюче питання, тому що на українському ринку елементарно нікому працювати. 

Розвиток IT‐сфери плюс робоча сила, також змінюються стандарти – ринок рухається в напрямку доставки. Ми всі кінець кінцем рухаємося в бік е‐commerce online. Торгові центри кануть у Лету, як це відбувається в США, наприклад. 

У таких умовах площі буде збільшувати саме логістика. Чому? Тому що весь товар, який ми купуємо, повинен десь пакуватися, оброблятися, його звідкись мають привозити. Відповідно якість послуг логістичних операторів зростатиме. 

Зараз, у зв’язку з карантином і ускладненою доставкою, компанії можуть нарощувати свої запаси на складах, що означає більше площі під оренду для того, щоб мати можливість швидо доставити товар клієнту. 

Amazon має багато своїх KPI, наприклад за швидкість доставки. І якщо вони вказали, що мають доправити посилку з 12:00 до 14:00, то це повинно бути чітко виконано, оскільки конкуренція велика. А не як у нас, коли ти сам бігаєш за кур’єром, щоб тобі товар доставили. 

Трохи відволікаючись від теми, розповім про конкуренцію. Цього року ми були в Нідерландах на складах і стали свідками того, що людина може замовити пилосос, скористатися ним і віддати назад просто зі сміттям. І його приймуть! Люди купують інструменти, роблять ремонт, а потім їх здають, тому що не хочуть платити за оренду. А компанії закладають такі статті витрат на повернення товару. 

Як скоро логістичні оператори в Україні можуть мати найбільшу частку на ринку складської нерухомості? 

Думаю, у перспективі трьох‐п’яти років, і це будуть оператори, які підуть в e‐commerce. Я часто під час своїх виступів говорю про проблему в Україні: нерухомість під e‐commerce не розвивається. Чому? Щоб доставка була швидкою, бажано, щоб об’єкт складської нерухомості знаходився в межах міста. Якщо склад у Броварах, а клієнт хоче доставку за три години, то нічого не вийде. 

Земля в місті дорога. Ті, хто мають земельні ділянки, віддають перевагу житлу, офісам і торговим центрам, бо тут гроші можна повернути за три‐п’ять років. На логістичних об’єктах – це сім‐дев’ять років. 

Друга проблема – завантаженість доріг. Якщо у вас тисячі фур за день і ваш склад у центрі міста, то уявіть собі стан дороги! Тому склади в місто переносити треба, однак є багато «але». У Києві дуже слабка транспортна і дорожня інфраструктура. А через карантин сильно зросла автомобілізація, багато заторів. Деякі оператори розповідали мені, що зараз доставити товар із‐за міста іноді швидше, ніж з міста. 

У яких областях України оператори найактивніші і мають найбільше складських приміщень? 

Цікаве запитання. Номер один – це Київ, звичайно. За останні кілька років регіональні компанії, як Comfy наприклад, навіть переїхали до Києва, тому що звідси зручніше доставляти товар в усі точки України. Усе‐таки Київ – це центр, навіть попри те, що знаходиться на півночі країни. Із Києва йдуть нормальні дороги. На другому місці – Дніпро. Це місто дуже потужне з погляду промисловості та ритейлу. На третьому місці – Одеса та Львів. Багато хто переоцінює ці регіони, вони цікаві продуктовим компаніям і компаніям доставки, таким як «Нова пошта». З погляду розвитку ринку там відбувається швидше перерозподіл доставок з‐за кордону, які все одно їдуть до Києва. 

Загалом ми спостерігаємо за розвитком ринку і в областях. Деякі регіони розвиває «Нова пошта», деякі – потужні фармацевтичні дистриб’ютори. З‐поміж невеликих міст я б виділила Вінницю. 

Також починає розвиватися Харків. «Нова пошта» будує там свій термінал, а ритейлер АТБ – хаб. Харків свого часу переоцінили щодо потенціалу торгового обороту. Чи не прорахували, що в місті дуже багато студентів. Зараз місто розвивається у сфері IT. 
 

Більше цікавих інтерв'ю читайте у журналі MINTRANS! 
„итайте нас в Telegram

2020-03-13 11:45:11
Глава Укрпошты не будет участвовать в конкурсе на должность председателя правления Укрзалізниці
 
2020-03-02 18:44:13
Чистый доход от реализации товаров, работ, услуг Укрпошта в 2019 году составил около 8,1 млрд грн
2020-02-25 14:18:41
Помимо внутренних рейсов, FlixBus увеличит количество международных маршрутов
2020-02-20 12:23:40
Игорь Смелянский получает больше, чем получал Кравцов, но меньше Коболева