партнерський матеріал
Максим Шкіль: "Час перейти до стратегічного планування"
Як комплексний підхід до розбудови дорожньої інфраструктури сприятиме економічному розвитку держави
Максим Шкіль: "Час перейти до стратегічного планування"
Як комплексний підхід до розбудови дорожньої інфраструктури сприятиме економічному розвитку держави
Партнерський матеріал
Засновник компанії "Автострада" Максим Шкіль – про автодорожню галузь як маркер свідомого ставлення країни до свого майбутнього
Програма "Велике будівництво" запустила процес масштабного оновлення вітчизняних автошляхів. У суспільстві тривають дискусії щодо доцільності значних видатків на дорожнє будівництво. Наскільки вони є виправданими?
Насамперед потрібно розуміти, що якісна інфраструктура – одне з фундаментальних питань, яке має забезпечити держава. Вона так само важлива, як якісна медицина, освіта, прозорі законодавство й судова система. Без розвитку інфраструктури неможливий розвиток країни. Ви не знайдете успішних країн із розбитими дорогами. Відповідно доцільність інвестицій у цьому плані не викликає сумнівів. Тому я б ставив питання інакше: як розширити джерела фінансування і забезпечити додаткове наповнення бюджету? Адже Україні потрібен не тільки ремонт наявних доріг, а й будівництво нових, із нуля.

Фінансування інфраструктурних проєктів – ресурс розвитку, і потрібно думати, як це фінансування забезпечити. Тож варто говорити про детінізацію економіки, про проблеми з акцизами, ПДВ, контрабандою. Якщо концентрувати увагу на цих "незручних" питаннях, то й мости були б відремонтовані, дороги оновлені та збудовані нові. І не лише дороги та мости, а й школи, лікарні та інші об'єкти.

Невизначеність у питаннях планування та фінансування в цьому напрямі гальмує системний розвиток усієї країни.
Як відрізняється фінансування будівництва доріг в Україні та Європі?
На оновлення й будівництво в інших державах закладають великі кошти. Україна виділяє значно менше. Чудес не буває. Собівартість у нас, можливо, вища: трохи менша зарплата персоналу, але все інше дорожче – кредити, техніка, яку потрібно довезти та розмитнити, імпортний бітум, вартість інертних матеріалів приблизно однакова. І за більшої собівартості в Україні ціна інфраструктурних проєктів у Європі суттєво вища.
У якому напрямі має рухатись інфраструктурне оновлення країни?
Ми бачимо активізацію за програмою "Велике будівництво", але це лише перший щабель. Має бути стратегія розвитку на десять років, зрозумілі статті, звідки це буде фінансуватися. Тоді можна планувати інвестиції, штат, це покладає велику відповідальність на весь спектр суміжних галузей. Такий стратегічний підхід забезпечить ефективну розбудову дорожньої інфраструктури, що неодмінно матиме потужний позитивний вплив на економічне зростання України. Адже наявність якісних доріг – це ефективні логістичні ланцюги, запорука залучення інвестицій і зростання ділової активності, збільшення туристичних потоків і багато іншого. І я вже не кажу про безпеку та комфорт пересування автошляхами.
Якість інфраструктурних проєктів забезпечується якістю технологій і кваліфікацією персоналу. Як "Автострада" працює за цими напрямами?
Якість – пріоритет роботи компанії "Автострада". Це питання номер один, яке перебуває у фокусі моєї особистої уваги як власника. Створено підрозділ незалежного технагляду, він координується з усіма службами та підпорядковується безпосередньо мені.

Саме синергія між технаглядом і прямими виконавцями робіт забезпечує якість. Тут потрібно розуміти, що підрозділ нагляду всередині компанії – це не є підрозділ "поліцейський", це підрозділ із функцією хорошого лікаря, який виявляє проблеми та пропонує рецепти коригування й покращення. Коли це працює як терапія, коли працівники отримують від технічного нагляду слушні поради, – це допомагає. Люди, які здійснюють нагляд, мають бути у дружніх стосунках із людьми, які виконують роботи, – тільки так це працює.

І звісно, устаткування, за допомогою якого ми контролюємо якість. У кожному з регіонів нашої присутності є лабораторії, затверджені протоколи, відстежується весь ланцюжок від сировини до технологій безпосередньо на місці. Кожен етап, кожна людина має значення та впливає на кінцевий результат. Наші лабораторії – найсучасніші, відповідають найвищим світовим стандартам та не мають аналогів в Україні. Наприклад, у нас є комплекси мобільних лабораторій, які проводять моніторинг якості всіх етапів будівництва доріг, у русі визначають рівність дорожнього покриття, роблять його аналіз прямо на ділянках і виконують низку інших досліджень на об'єктах.

Якщо зараз подивитися на реалізовані проєкти "Автостради", ви знайдете гідне підтвердження нашої якості.
Фахівці дорожньої галузі – одні з найбільш "експортних" серед професій. Як ви конкуруєте з європейськими та азійськими проєктами?
Немає універсального правила, як знаходити якісний персонал, як формувати й утримувати команди. Вітчизняні фахівці нічим не поступаються за професіоналізмом тим, які працюють у Європі. Чинників, які їх приваблюють в "Автостраді" та зупиняють від трудової міграції, багато: від нової техніки до зар­плати й умов праці, від страхування до внутрішньої культури компанії. Як результат – у нас працюють найкращі фахівці дорожньої галузі, які пишаються тим, що є членами команди компанії "Автострада".
Скільки зараз працівників в "Автостраді"? Наскільки збільшився колектив за останні роки?
На сьогодні штат "Автостради" налічує близько 5,5 тис. осіб, включно з мостовим підрозділом. Я вважаю, що ми зібрали найкращих фахівців мостової галузі України, серед них є люди, які очолювали найбільші компанії. Зараз у роботі підрозділу ремонти великих мостів, будівництво з'їздів Дарницького мосту та спорудження міжнародного мосту Ямпіль – Косеуць із нуля.

Розвиток цього напряму дає можливість робити проєкти комплексно. Наприклад, ми за 90 днів відновили 125 км автошляху Р‑08 та двох територіальних доріг, зокрема 9 мостових переходів. Якби ці роботи виконували субпід­рядники, то процес би затягнувся. Наявність власного мостового підрозділу дала змогу мобілізувати зусилля і зробити все вчасно. Цього року ми зробимо близько 50 мостів.

Загалом напрям розвитку я бачу так: якщо хочеш бути успішним і не вислуховувати від субпід­рядників пояснення затримок, потрібно максимально робити все всередині своєї компанії.

У нас уже сформований замкнений цикл, і ми готові виконувати будь‑які роботи, пов'язані з інфраструктурним будівництвом, самотужки. У нас є кар'єри, асфальтні та бетонні заводи, мостовий підрозділ. Ми маємо плани щодо розвитку, але на сьогодні виходимо з потреб ринку, з того, як держава буде інвестувати. Нашої наявної потужності достатньо на той спектр та обсяг, який затребуваний.
Ви інвестуєте в інновації, тож сподіваєтеся на подальше зростання дорожньої галузі?
Так. Інвестуємо в найсучасніше обладнання. Якщо ми беремо бурові, то це BAUER, одна така машина коштує близько 3 млн євро. Якщо беремо бетонні заводи, то вони від компанії LIEBHERR, номер один у світі.

Ми могли би купувати дешевші аналоги. Але якщо йдеться про якість і філософію бізнесу, то інвестуємо в найсучасніше. Це все надалі дасть вищу якість.

Щодо інновацій, то, наприклад, ми зробили експериментальну дорогу в Черкасах із використанням шлаків. Дослідження показали, що цей матеріал добре зарекомендував себе на нижніх шарах. Стосовно добавок, ми працюємо з багатьма європейськими компаніями, наші лабораторії постійно роблять дослідження використання добавок для збільшення міцності та покращення властивостей асфальту. Всі новації, що є у світі, ми намагаємося імплементувати в нас. Це нескінченний процес – пошук найкращих практик.
Як ви розв'язуєте проблему якості молодих кадрів?
Ми працюємо з усіма профільними навчальними закладами. У нас іде масштабна робота зі студентами, ми передали обладнання, зробили класи. Серед наших фахівців є ті, які раніше займалися викладацькою діяльністю, вони мають великий досвід та глибокі знання і зараз читають лекції в університетах і коледжах.

А ще "Автострада" долучається до пілотного проєкту з підготовки спеціалістів за дуальною формою здобуття освіти на базі Харківського національного автомобільно‑дорожнього університету і Барського фахового коледжу транспорту та будівництва. Проєкт запрацює з наступного року. Загалом підхід через дуальну освіту дозволить готувати саме тих фахівців, яких потребує і компанія, і ринок. Студенти здобуватимуть усі необхідні навички і зможуть з упевненістю розраховувати, що матимуть роботу за фахом. Якщо людина бажає розвиватись у дорожній галузі, стовідсотково вона буде працевлаштована.
Як стимулюється розвиток компетенцій фахівців середньої ланки?
Вони мають змогу реалізовувати цікаві проєкти, що й забезпечить кар'єрне зростання. Загалом, вважаю, що найякісніший спеціаліст – це той, хто вихований усередині компанії. Лише у праці виявляються ті чи інші риси, відбирається персонал і відбувається певна селекція. У нас дуже дружня атмосфера, сильне професійне середовище, яке сприяє розвитку компетенцій.
Чи розглядаєте ви проєкти за кордоном?
Поки ми зосереджені на обсягах проєктів в Україні та їхній вчасній і якісній реалізації. Тому наразі за кордон йти не готові, але в перспективі це точно станеться.
У партнерстві з ТОВ "Автострада"

МЫ В СОЦСЕТЯХ
КОНТАКТЫ
01054, КИЇВ, УКРАЇНА
ПРОВУЛОК ЧЕХОВСЬКИЙ, 3
ОФІС 1