3 лютого Україна та Туреччина підписали угоду про Зону вільної торгівлі (ЗВТ). Також сторони підписали Рамкову угоду щодо співробітництва у сфері високих технологій, авіаційній та космічній галузях.
MINTRANS поспілкувався з авіаційним експертом Богданом Долінце та радником голови «Укравтодору» Вадимом Олійником та з’ясував, що саме отримає українська інфраструктура від цих домовленостей.
Авіаційний експерт та менеджер авіаційного сектору Богдан Долінце, зазначив, що з точки зору авіації угода про ЗВТ має дві складові.
«Перша — це авіабудування. Українська продукція досить затребувана на турецькому ринку. Насамперед мова йде про авіаційні двигуни, а на українському ринку — найбільш затребуваними є безпілотні літальні апарати, які виробляють для сектору безпеки й оборони», — пояснив експерт.
Крім того, як додав Долінце, ще одним потенційним напрямком є використання безпілотників для доставки поштових вантажів.
«Окремі українські логістичні компанії зараз вже побудували сучасні логістичні центри, починають впроваджувати безпілотні технології з сортування багажу на складах і, звичайно, періодично йде мова про використання безпілотних літальних апаратів для швидкої доставки поштових відправлень між регіонами України. Щойно це буде реалізовано, постане питання: де брати ці безпілотники?», — зауважив фахівець.
Друга складова, на його думку, полягає у можливостях, пов’язаних з участю турецьких компаній: не лише у дорожньому будівництві, а й у будівництві та реконструкції українських аеропортів.
Що ж до відкриття нових напрямків, то, за словами Долінце, таку можливість Україна мала і раніше.
«Якщо ж говорити про відкриття нових маршрутів, то чинні вимоги по відкриттю маршрутів дозволяли й без підписання цієї угоди відкривати нові маршрути, зокрема й «Стамбул — Ужгород», — вважає співрозмовник.
При цьому аналітик підмітив, що на сьогодні діє лише одне обмеження на кількість маршрутів між Стамбулом і Києвом, що визначено міждержавними угодами.
«Це пов’язано зі збереженням потенціалу — аби в аеропорту «Бориспіль» будувати хаб. За іншими напрямками, на скільки мені відомо, ніяких обмежень не було. А якщо вони й були, то жодною зі сторін у повному обсязі не використовувались», — резюмував Долінце.
Радник голови «Укравтодору» Вадим Олійник зазначив, що ЗВТ з Туреччиною принесе економіці України щонайменше понад 2% до ВВП. При цьому, як показала практика останніх років, дорожній фонд є основою формування ВВП України й кожна гривня, вкладена в інфраструктури приносить 5 грн у ВВП.
«ЗВТ з Туреччиною полегшить відносини у сфері інфраструктури, пришвидшить інвестиції в інфраструктуру, в тому числі в концесійні проєкти, у платні дороги. Туреччина вже активно працює на українському дорожньому ринку», — сказав Олійник.
Також, за його словами, Україні варто було б диверсифікувати поставки бітуму для будівництва доріг, зокрема закуповувати його у Туреччини. І угода про ЗВТ здатна цьому допомогти.
Крім того, більш тісна співпраця з Туреччиною — це, як додав радник голови «Укравтодору», можливість перейняти досвід щодо реалізації великих інфраструктурних проєктів, наприклад таких, як Запорізький міст.
«Саме іноземний підрядник допоміг реалізувати цей проєкт», — зазначив Олійник.
Фахівець також вважає, що завдяки такому досвіду наші проєктні та підрядні компанії зможуть виходити на іноземні ринки.
«Україні, щоб відновити транзитний потенціал між Азією та Європою, варто було б переходити до того, щоб будувати платні дороги, які будуть витримувати більші навантаження. Для цього нам необхідний іноземний досвід. Це дозволить нам позиціювати себе як міжнародного гравця у цій сфері», — резюмував Олійник.