Як liki24.com побудували найбільший сервіс з доставки ліків
2021-04-29 13:51:00

Як liki24.com побудували найбільший сервіс з доставки ліків

Що дозволило компанії успішно вийти на польський ринок та як розширився асортимент сьогодні

Першими товарами, які можна було замовити «до дверей», стали побутова техніка та продукти. До 2017 року у великих містах вже доставляли товари будь-якої групи, крім однієї – лікарських препаратів. MINTRANS дізнався, як компанія Liki24.com відкрила перший в Україні майданчик із доставки товарів з аптек, чим розширюється асортимент сьогодні і які конкурентні переваги дозволили у 2020-му успішно вийти на польський ринок.

10 вересня 2017 року співзасновник компанії Liki24.com Антон Авринський пам'ятає в деталях. «Надійшло замовлення. Це були ампули, які потрібно було терміново доставити до пологового будинку на Мостицькій, – згадує співрозмовник MINTRANS. – Молода жінка ніде не могла знайти препарат, тому оформила доставку в нас. Щоб виконати замовлення, мені довелося намотати понад десять кілометрів».

Так Антон Авринський особисто завершив першу доставку ліків в Україні. А за кілька годин на сайт посипалися замовлення з того ж таки пологового будинку. Препарати потрібні були породіллям і з інших палат.

 

Це – законно!

В Україні торгівля лікарськими препаратами – ліцензований вид діяльності. Авринський із партнерами вирішили, що вони нічого не порушать, якщо доставлятимуть ліки кур'єрами. «Що робити самотній людині, якщо вона захворіла? Як отримати препарати, прописані лікарем?» – сперечалися першопрохідці з юристами.

Представники класичних мереж стояли на своєму: продавати ліки за законом можуть тільки ліцензовані аптеки, а самотній людині ліки можуть приносити сусіди. «Так чому цими «сусідами» не можуть бути наші кур'єри, вирішили ми», – згадує Авринський.

У результаті була сформульована бізнес-модель Liki24.com: «Ми не аптека і не займаємося онлайн-продажами. Наше завдання – допомогти клієнтові знайти офлайн-аптеку, доручити кур'єру купити потрібний товар і доставити його за адресою».

Платформа розпочала роботу. Але деякі офлайнові аптечні мережі так само бачили в новачкові не партнера, а конкурента. До органів контролю регулярно надходили листи від аптечних асоціацій про порушення.

«У 2018 році було кілька великих перевірок. Наші юристи надали всю документацію і вичерпну інформацію про те, що ми діємо в межах закону. Перевіряльні органи дали офіційні висновки, що порушень немає, – згадує Авринський. – Але загалом перші півтора року ми витрачали сили на захист бізнесу, а не на його розвиток». Згодом аптечні мережі побачили можливість збільшувати свої продажі, використовуючи платформу Liki24.com, і ситуація вирівнялася.

Закон, що регулює питання електронної роздрібної торгівлі лікарських засобів, Верховна Рада ухвалила за три роки – у вересні 2020-го.

 

Ліки плюс

«Якось у системі було зафіксовано замовлення від однієї постійної клієнтки. Незначна сума, але є примітка «терміново». За 20 хвилин кур'єр був за адресою. Але одержувачка не відчиняє дверей: замок заклинило зсередини. Вона скидає ключі з балкона і просить звільнити її. Така ось термінова доставка», – зі сміхом згадує Авринський. У середньому замовлення Liki24.com закриваються протягом години.

Найлояльніші клієнти, за спостереженнями Антона, – літні люди. Вони часто запрошують кур'єрів попити чайку з пиріжками. Або просять хоча б забрати пиріжки з собою. Сервіс Liki24.com має чимало клієнтів із різних груп. Тим паче що асортимент товарів, які доставляються, не обмежується ліками.

Зараз на платформі продається 70 000 товарів, із них лікарських препаратів лише 15 000. Серед популярних – засоби гігієни, і особливо памперси, а також косметика. Це традиційні позиції офлайнових аптек. Компанія вирішила дати клієнтові ще більше і уклала угоди з мережами магазинів товарів для краси та догляду EVA й іншими. Тепер їхній асортимент теж доступний на платформі.

Класичний ритейл, уважає Авринський, повинен не конкурувати з торговими платформами, а об'єднуватися. Тоді онлайн посилюватиме офлайн, і навпаки.

 

У точку 

Liki24.com спочатку позиціонувалася як служба доставки. Тому вона співпрацює з такими сервісами, як Glovo. Однак власна система управління логістикою та доставкою оптимізує процес максимально.

«Річ у тім, що в нас різні моделі доставки. Якщо клієнт замовив один препарат, який доступний у радіусі кількох кілометрів, і на нього відповідна ціна, то система призначає найближчого кур'єра. Це швидка доставка, – пояснює наш співрозмовник. – А є модель групової доставки зі збіркою з різних аптек. У результаті доставки розбиті за зонами – так ми максимально наближаємо кур'єрів до клієнтів».

До платформи підключені півтори сотні партнерів-кур'єрів, які працюють із Liki24.com. Більшість із них на своєму автотранспорті, хоча є й піші кур'єри, які незамінні на останній милі.

 

Йдемо далі

Ефективна цифрова модель бізнесу приваблює інвесторів. Першим приватним інвестором Liki24.com став працівник інвесткомпанії Dragon Capital. «Ми були знайомі, і наш перший інвестор особисто користувався сервісом, – ділиться Антон. – Головне, що ми з партнерами спеціально нікого не шукали. Мені подобається фраза: «Не треба робити компанію, яку плануєш продати, треба робити компанію, яку хочуть купити».

У липні 2019 року Liki24.com залучили $1 млн від TA Ventures і Genesis Investments, а в серпні 2020-го – $5 млн від Horizon Capital, iClub і наявних інвесторів. Хоча початкова сума вкладень не перевищувала кількох сотень тисяч доларів.

Завдяки залученим ресурсам Liki24.com зважилися на експансію. Наприкінці минулого літа платформа почала працювати у Варшаві. Вектор розвитку був обраний без коливань: Східна і Західна Європа. Масштабуватися в країнах СНД Авринському і партнерам нецікаво.

Long-list складався з понад 10 європейських країн. У компанії виробили майже два десятки критеріїв аналізу нових ринків. Передусім звертали увагу на легальність доставок лікарських препаратів і можливість кур'єра отоварювати електронний рецепт. По-друге, зважали на інтернет-трафік: чи є пошукові запити, пов'язані з доставкою ліків. «Навіщо створювати ринок? Вигідніше розвивати той, що існує», – вважає Авринський. Також важливими критеріями були вартість запуску і розмір щомісячних операційних витрат на роботу офісу та кур'єрів.

У фіналі обирали між Великою Британією та Польщею. Вирішальну роль зіграла географічна близькість і транспортна інфраструктура самої Варшави – вона зручніша порівняно з Лондоном і тим паче з Києвом. У столиці України, крім заторів, доставку ускладнює велика річка, що розділяє місто на два різні сектори.

«Найдешевші аптеки зосереджені в спальних районах на Лівому березі, а більшість доставок у центрі – на Печерську й Оболоні», – зізнається співзасновник компанії. Оптимізувати маршрути та скорочувати логістичне плече – таким убачає Авринський головне завдання проєкту Liki24.com.

2020-04-07 14:59:50
Большую часть доходов холдинг получил от грузоперевозок
 
2021-05-12 13:14:23
Для этого парламенту необходимо принять два законопроекта во втором чтении
2020-03-26 16:21:10
Самолет получил новую систему управления силовой установкой
 
2021-06-16 08:02:44
За месяц в этом на правлении проехали 1357 грузовых поездов