Місія століття: Як авіація буде доставляти вакцини проти COVID-19 та чи готова до цього Україна?
2021-01-04 13:40:05

Місія століття: Як авіація буде доставляти вакцини проти COVID-19 та чи готова до цього Україна?

Заступник гендиректора з комерційної діяльності Міжнародного аеропорту «Бориспіль» Георгій Зубко — про те, як доставлятимуть вакцини проти COVID-19 

2020-й рік був рекордним у поганому сенсі. Кількість випадків інфікування COVID-19 у світі (станом на ранок 3 січня 2021 року) — понад 84 мільйони (померли понад 1,828 млн людей, одужали — понад 47 млн хворих), за даними американського Університету Джонса Гопкінса. В Україні за весь час пандемії захворіло 1,07 млн людей (одужало —  722,6 тис., померли 18,86 тис.).

Тому вакцинація стала щасливою різдвяною звісткою, як її назвав міністр охорони здоров'я Німеччини Єнс Шпан, і з ним складно сперечатися. Для мене як людини, що тісно пов’язана з авіацією, важливо, як саме ми зможемо допомагати з транспортуванням вакцини, зокрема й в Україні.

Читайте также: В Україні запускається нова авіакомпанія Bees Airline — чим вона відрізняється від конкурентів?

Глобальна авіаційна галузь, послаблена пандемією, вже готується відіграти вирішальну роль у транспортуванні мільярдів доз вакцин, необхідних світові для боротьби із COVID-19. Авіакомпанії та хендлінгові служби переробляють літаки та додають холодильні камери, щоб збільшити пропускну здатність розподілу вакцин. Тим часом аеропорти посилюють безпеку на складах, що оброблятимуть вантажі з вакциною, і додають або розширюють холодильні камери, щоб підтримувати їх при необхідній температурі під час зберігання. 

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, понад 50% вакцин щороку втрачають свою ефективність у всьому світі через відсутність належного контролю температури, логістики або питань, пов’язаних із відвантаженням. З огляду на нагальну глобальну потребу у вакцині від COVID-19 – це не варіант.

Як тільки вакцини стануть доступними, авіаційні вантажні оператори будуть надзвичайно зацікавлені в забезпеченні їхнього швидкого та ефективного транспортування. За оцінками IATA, для перевезення знадобиться еквівалент щонайменше 8000 завантажень у 110-тонні вантажні літаки на зразок Boeing 747 і буде потрібно до двох років, щоб поставити близько 14 мільярдів доз вакцини (по дві дози для кожної людини). Це досить висока планка, враховуючи, що близько третини світового пасажирського флоту все ще знаходиться на зберіганні.

Читайте также: Директор Украерорух Андрій Ярмак — про кризу в авіагалузі

Пандемія COVID-19 створила нові логістичні виклики та специфічні правила для країн. Очікується, що вантажні перевезення повітрям досягнуть свого піку в другому кварталі 2021 року. Вакцина, звичайно, не стане великою фінансовою подушкою для галузі, яка сильно постраждала від пандемії, адже ці перевезення становитимуть близько 1% від загального обсягу вантажних авіаперевезень у 2021 році.

Найбільшим викликом для всіх ланок ланцюга постачання буде планування та впровадження глобального мережевого механізму транспортування та розподілу вакцин і пов’язаного з цим медичного ланцюжка постачання. Це відбуватиметься одночасно по всьому світу в безпрецедентному масштабі. І, звичайно, додасть галузі нових викликів та можливостей для розвитку інновацій у сфері транспортування авіаційних вантажів.

Найскладнішою буде, звичайно, доставка вакцин, що потребують транспортування при «глибоко заморожених» температурах (від -40 до -80 °C) та «кріогенному» (що вимагає рідкого азоту, від -160 до -180 °C). Україна поки що не має такого потужного кріогенного ланцюга транспортування та зберігання на місцях низькотемпературних вакцин, тому швидше за все основними для нас будуть вакцини, що не потребуватимуть таких глибоких заморозок. 

Читайте также: Гендиректор Windrose: „Ми хочемо щоб авіаподорожі сприймалися як поїздки на таксі містом“

Аеропорт «Бориспіль» має шість холодильних камер, в яких  може триматися температура від +2 до +8 °C, одну холодильну камеру (від +15 до +25 °C) і одну морозильну камеру, що дозволяє підтримувати температуру -18 °C. Чи можу я стверджувати, що цього достатньо? Звичайно ні. Ми поступово готуємося до викликів. І я дуже сподіваюся, що Міністерство охорони здоров’я зможе розробити стратегію транспортування вакцин через наш аеропорт, яка відповідатиме стандартам.

Також авіаційні організації підкреслюють, що, якщо кордони залишатимуться закритими, флоти приземленими, а працівники демотивованими, здатність країн доставляти вакцину своїм громадянам буде серйозно порушена. Вузькі місця під час транспортування можуть з’являтися під час оформлення документів, на митниці або через зменшення потужності авіакомпаній.

Транспортування вакцин – це, звичайно, не тільки про авіакомпанії. Для доставки вакцини в сільську місцевість знадобляться автомобілі, автобуси, вантажівки, навіть мотоцикли або велосипеди. В деяких місцях її, можливо, буде потрібно переносити навіть пішки.

Читайте также: Голова МАУ Євген Дихне: “Зараз компанія стискається, щоб стати більш гнучкою”

В умовах процедур митного оформлення відвантажень вакцин уряди змушені забезпечувати складний баланс між збільшенням швидкості обробки та розподілу вакцин і забезпеченням належної перевірки її сертифікації та якості постачальником. Особисто в мене викликає занепокоєння можливість підробки, виробництва контрафактних доз і навіть спроб зірвати розповсюдження вакцини. Це визнає і Європейська Комісія, яка вже зв’язалася з митними органами, щоб наголосити на важливості ретельного контролю якості вакцин. Важливо, щоб цифрова інфраструктура була створена та налаштована для належного процесу забезпечення контролю та транспортування у всьому світі, щоб уся логістична вантажна мережа могла ефективно функціонувати та доставляти вакцини вчасно і належної якості. Також необхідно, щоб авіаційний персонал отримав пріоритет щодо вакцинації проти COVID-19, як тільки вакцинами буде забезпечений захист медичних працівників та вразливих груп населення, оскільки він відіграватиме важливу роль в її розподілі.

За вакцинами від коронавірусу у світі утворилася величезна черга. Багаті країни накопичують вакцину проти COVID, тоді як бідніші не завжди можуть отримати її швидко. Україна озвучила наміри закупити 32 мільйони доз вакцини від коронавірусу, 8 мільйонів з яких має отримати безплатно у першій половині наступного року в межах ініціативи COVAX (що дозволить прищепити до 4 мільйонів громадян, насамперед людей із груп ризику, людей, старших 60 років, а далі вже по пріоритетних групах). Також Україна підписала контракт з китайською компанією Sinovac Biotech, від якої отримає 1,9 млн доз вакцин проти COVID-19. За контрактом ми отримаємо майже 2 млн доз по 504 грн за кожну. Втішною новиною є те, що вакцинування буде безкоштовним для українців. Використовуватимуть цю вакцину для захисту груп, які “мають критичний ризик інфікування” та тих хто задіяний у боротьбі з епідемією.

Авіаційна галузь завжди базувалася на інноваціях і вимушена швидко реагувати на будь-які негаразди у світі, зокрема щоб задовольнити величезну потребу глобального розподілу вакцин від коронавірусу. Масштаб цього завдання повністю зрозумілий, галузь загалом застосувала спільний підхід, щоб забезпечити готовність доставити вакцину в усі куточки земної кулі. Попри всі умовності, сьогодні залишається важливим забезпечення  логістичної інфраструктури холодного ланцюга в кожній країні. Своєю чергою хочу запевнити, що авіаційна галузь зробить все можливе, щоб виконати свою місію.

 
„итайте нас в Telegram

2019-12-28 11:58:46
Кабинет Министров одобрил проект Закона Украины «О Национальной комиссии, осуществляющей государственное регулирование в сфере транспорта», разработанный Министерством инфраструктуры во исполнение Указа Президента Украины № 837 от 8 ноября 2019 года. Об этом заявил Министр инфраструктуры Владислав Криклий сегодня, 27 декабря 2019 года, по итогам заседания правительства.
 
2019-12-28 13:18:51
Филиал «Дноуглубительный флот» ГП «Администрация морских портов Украины» (АМПУ) и ООО «СОБИ» в пятницу заключили договор на выполнение дноуглубительных работ на украинском участке реки Припять. Об этом сообщила пресс-служба филиала.
 
2020-01-15 13:13:45
Количество рейсов иностранных авиакомпаний увеличилось на 16,2%
2020-01-15 11:08:44
При этом самолетами стали путешествовать на 23% больше по сравнению с прошлым годом