«Велике будівництво» по-американськи: куди США вкладають $1,2 трлн
2021-11-21 11:46:00

«Велике будівництво» по-американськи: куди США вкладають $1,2 трлн

16 листопада президент США Джозеф Байден підписав законопроєкт щодо виділення $1,2 трлн в інфраструктуру. Насправді сума трохи менша, адже пів трильйона інфраструктура США отримувала і без закону. Проте 550 млрд дол. додаткових витрат вражають. MINTRANS розібрався, куди саме підуть такі величезні гроші.

Що сталося?

"Майбутні покоління будуть озиратися на цей момент і знати, що саме сьогодні Америка виграла економічне змагання XXI століття” – таку заяву зробив президент США Джо Байден 5 листопада.

Закон дав федеральному уряду додаткове фінансування на будівництво доріг і мостів, громадський транспорт, забезпечення чистої питної води та системи водовідведення, швидкісний Інтернет і розвиток зеленої енергетики. Закон пройшов великий шлях. Задля його ухвалення адміністрації Байдена довелося провести купу переговорів. Аби переконати обидві політичні сили. Не дивно, що Білий дім оптимістично прокоментував подію. “Найзначніші довгострокові інвестиції в інфраструктуру та конкурентоспроможність США за останнє століття”, – так написано у Twitter Білого дому.

Але на що підуть гроші? Ось основні напрями фінансування, визначені проєктом.

$110 млрд — Дороги та мости

За даними Білого дому, майже 280 000 км американських автомагістралей і головних доріг, а також 45 000 мостів перебувають у незадовільному стані. Тож закон передбачає 110 млрд дол. на ремонт дорожнього господарства. За даними адміністрації Байдена, майже 40 млрд дол., що виділені на підтримку мостів, є найбільшою інвестицією в мости з часу будівництва національної системи автомобільних доріг.

$39 млрд — Громадський транспорт

Країна виділяє 39 млрд дол. для того, щоб розширити транспортні системи та надати фінансування державним і місцевим органам влади на придбання автобусів із нульовими викидами. За оцінками Міністерства транспорту США, ремонту й заміні підлягають понад 24 000 автобусів, 5000 вагонів, 200 станцій і тисячі кілометрів колій та енергосистем. До розрахунків також включено кошти на фінансування проєктів, що мають зробити громадський транспорт більш доступним для людей літнього віку та осіб із обмеженими можливостями.

$66 млрд — Залізниця

Сервіс Amtrak досі не оговтався від урагану Сенді, що вирував дев’ять років тому. Тож США вважають, що Amtrak надає сервіси, які не відповідають міжнародним стандартам. Тому закон передбачає 66 млрд дол. на покращення північно-східного коридору залізничного транспорту (735 км), а також інших маршрутів. Це найбільша федеральна інвестиція в пасажирські залізничні перевезення з моменту заснування Amtrak 50 років тому.

$7,5 млрд — Електричний транспорт

США катастрофічно не вистачає зарядних станцій для електромобілів. Закон виділяє на їх будівництво 7,5 млрд дол. Білий дім уважає електромобілі надважливим засобом стримування зміни клімату. Ще 7,5 млрд підуть на закупівлю електричних шкільних автобусів.

$55 млрд — Водопостачальна інфраструктура

Заплановано витрати розміром 55 млрд дол. на розвиток інфраструктури водопостачання та водовідведення. До цієї суми включено 15 млрд дол. на заміну свинцевих труб і 10 млрд дол. на протидію забрудненню води поліфторалкіловими речовинами. Це речовини, які використовували у виробництві тефлону, а також протипожежної піни, водовідштовхувального одягу та ін. Додатково закон передбачає 8 млрд дол. на водопостачальну інфраструктуру західної частини США. Посуху, що триває на заході країни, буде подолано шляхом інвестицій у споруди для очищення, зберігання та повторного використання води.

$65 млрд — Доступ до Інтернету

Більша частина грошей буде надана кожному штату через гранти в індивідуальному режимі. 65 млрд дол., що виділяються на впровадження широкосмугового доступу, будуть спрямовані на покращення інтернет-послуг для сільських районів, сімей із низькими доходами та племінних громад.

$65 млрд — Модернізація електромережі

Для захисту від вимкнень електроенергії, що почастішали останніми роками, закон передбачає витратити 65 млрд дол. на підвищення надійності та стійкості електромережі. Також планується розвиток технологій уловлювання вуглецю та більш екологічно чистих джерел електроенергії, як-от воднева енергетика. 

$25 млрд — Аеропорти

Планується витратити 25 млрд дол. на покращення злітно-посадкових смуг, виходів на посадку та рульових доріжок в аеропортах. Частину грошей виділять на модернізацію терміналів.

$47 млрд — Кібербезпека та захист від наслідків зміни клімату

Так званий Фонд стійкості захищатиме інфраструктуру від кібератак і від повеней, лісових пожеж, берегової ерозії, посухи та інших екстремальних погодних явищ, збільшення кількості яких очікується через зміну клімату. На це передбачено 47 млрд дол.

Понад $60 млрд — Інші витрати

Закон передбачає витрати на безліч інших напрямів. На них піде понад 60 млрд дол. Зокрема 21 млрд – на рекультивацію навколишнього середовища, 17 млрд – на підтримку портів і водних шляхів, 11 млрд – на гарантування безпеки при імплементації проєктів, визначених законом.

Сума вражає навіть за мірками найбільшої економіки світу. Звідки гроші? П’ятирічний пакет витрат має бути профінансовано з кількох джерел. Із них 210 млрд дол. – кошти, що відводилися на боротьбу з COVID‐19; ще 53 млрд дол. – на допомогу безробітним, яку деякі штати призупинили. Решту грошей зберуть із дрібних джерел.

Управління Конгресу з бюджету не дуже задоволене законом, адже вважає, що він додасть мільярди доларів до дефіциту протягом найближчих 10 років. Проте саме так працюють інвестиції в інфраструктуру. Вони потребують величезних коштів, але прискорюють економіку на довгі роки. Саме на цьому наполягали законодавці.

Фото: depositphotos

Передісторія

  • 16 листопада президент США Джозеф Байден підписав законопроєкт щодо виділення $1,2 трлн в інфраструктуру.
Більше цікавих матеріалів — у свіжому номері журналу MINTRANS. Також підписуйтесь на нас у Telegram та Facebook, щоб бути в курсі актуальних новин про інфраструктуру в Україні та світі. Якщо у вас є інформація, яка може зацікавити редакцію – надсилайте її на нашу пошту: editor@mintrans.media

2022-02-24 09:18:52
Усі поїзди до та зі столиці, а також поїзди західного напрямку курсують за графіком
2022-02-23 11:22:45
Програмне рішення відслідковує деформацію земної поверхні
2022-02-23 11:05:14
Завдяки цьому середній час навантаження маршруту вагонів скоротився до однієї доби