Подальшим анбандлінгом «Укрзалізниці» займеться новообрана наглядова рада
2022-01-06 16:00:00

Подальшим анбандлінгом «Укрзалізниці» займеться новообрана наглядова рада

Автор: Красоха Ася

Реформа з розділення «Укрзалізниці» на вантажний та пасажирський напрямки на сьогодні реалізована приблизно на чверть, хоча розпочалась фактично 7 років тому. Про те, чому цей процес так затягнувся — MINTRANS поспілкувався з «Укрзалізницею».

Проблематичний базис

Як розповіли у компанії, її реструктуризація розпочалась ще у грудні 2015 року, коли, власне, було утворено акціонерне товариство «Укрзалізниця». При цьому, подальші етапи роботи у цьому напрямку потребують значних змін, для впровадження яких потрібен щонайменше рік безперервної роботи за концепцією, яка лишатиметься незмінною протягом цього часу.

Однак з моменту утворення товариства головою правління або виконуючим його обов'язки було 7 осіб, а їх зміна відбулася 9 разів. Середній термін перебування їх на посаді склав 8 місяців, чого не достатньо для проведення всіх необхідних заходів з реструктуризації компанії — переконані в АТ. Щобільше, наглядова рада компанії не ухвалила всіх необхідних рішень щодо структурної зміни, а частину вже затверджених рішень призупинили з різних причин.

«Крім того, охоплення всіх сфер реструктуризації компанії одночасно може негативно вплинути на операційну діяльність, тому варто сконцентруватись на реструктуризації одного напрямку», — зауважили в «Укрзалізниці»

Пасажирський напрямок

В УЗ на сьогодні вважають, що найбільш обґрунтованими та підготовленими до розділення вертикалі є пасажирські перевезення.

«Виділення вертикалі дасть можливість забезпечити прозорість їх витрат для повноцінного впровадження PSO (ринкової моделі замовлення транспортних послуг, при якій держава або місцева влада оплачують перевізнику вартість соціально значущих маршрутів). Вже цього року почнеться процес концентрації активів пасажирських перевезень», — наголосили в УЗ.

Читайте також: «Укрзалізниця» показала проєкт фінплану на 2022 рік

Найбільшим викликом при виокремленні пасажирської вертикалі в «Укрзалізниці» називають приміське господарство, яке розпорошене по всіх регіональних філіях і потребує реорганізації. Реформа ж дасть змогу об'єднати функції приміських пасажирських перевезень та супутніх до них послуг та уникнути їх дублювання.

«Для виокремлення пасажирської вертикалі буде застосований найкращий європейський досвід з організації пасажирських перевезень та будуть залучені міжнародні експерти задля досягнення беззбитковості цього сегменту АТ «Укрзалізниця», — звернули увагу у компанії.

Вантажні перевезення UZ-Cargo

У жовтні 2020 року наглядова рада «Укрзалізниці» затвердила цільову організаційну структуру, що передбачає виділення вертикалі вантажних перевезень зі створенням філії «Вантажний перевізник «UZ Cargo».

З метою виконання цього рішення була проведена державна реєстрація філії «УЗ Карго», рішенням правління затверджено організаційну структуру та положення філії, визначені дії щодо передачі її активів.

Однак 29 січня 2021 року наглядова рада надала доручення невідкладно призупинити дію зазначених рішень та не здійснювати передачу активів до зареєстрованої наприкінці 2020 року філії до відповідного рішення наглядової ради. Після цього був підготовлений для винесення на розгляд правління/наглядової ради компанії проєкт оновленої концепції, організаційної структури та положення про філію UZ Cargo.

Оператор інфраструктури UZ Infra

За інформацією «Укрзалізниці», в рамках виділення оператора інфраструктури наприкінці 2020 року проведено реєстрацію філії «Оператор інфраструктури «УЗ Інфра», однак в січні 2021 року наглядова рада дала доручення не здійснювати передачу активів до «УЗ Інфра» до відповідного рішення наглядової ради.

«Наразі розроблено проєкт концепції створення, організаційної структури та положення про філію «УЗ Інфра», які планується винести на розгляд правління «Укрзалізниці» та, за умови затвердження правлінням, на розгляд наглядової ради», — зауважили в УЗ.

Що далі?

На сьогодні, як уточнили в УЗ, по кожному із напрямків анбандлінгу формується команда професіоналів, яка залучатиметься до проведення структурних перетворень компанії та виокремлення відповідних операторів, а саме утворення юридичних осіб: вантажного перевізника, пасажирського перевізника, оператора інфраструктури залізничного транспорту.

Також готуються рішення щодо продовження реструктуризації, в тому числі підрозділів з обслуговування рухомого складу («УЗ локо сервіс» та «УЗ вагон сервіс»), оперування вантажними перевезеннями («УЗ Карго») та інших. Відповідні зміни обговорюватимуться в рамках оновлення стратегії «Укрзалізниці», що розглядатиметься новопризначеною наглядовою радою.

Як відомо, 29 грудня 2021 року обрали переможців відбору на посади членів наглядової ради, яка, як стверджують в УЗ, після початку її роботи розгляне питання продовження реструктуризації компанії.

Що було раніше

Більше цікавих матеріалів — у свіжому номері журналу MINTRANS. Також підписуйтесь на нас у Telegram та Facebook, щоб бути в курсі актуальних новин про інфраструктуру в Україні та світі. Якщо у вас є інформація, яка може зацікавити редакцію – надсилайте її на нашу пошту: editor@mintrans.media

2022-02-24 09:18:52
Усі поїзди до та зі столиці, а також поїзди західного напрямку курсують за графіком
2022-02-23 15:38:19
На сьогодні потребують оновлення 9772 км колій, а чверть колійних машин компанії перебувають на ремонті
2022-02-23 15:26:24
Компанія закликає органи державної влади та РНБО захистити її активи
2022-02-23 13:31:24
Період навантаження триватиме з 6 по 9 березня