Головний HR Укрзалізниці: «У нас на один кілометр колії людей майже вдвічі більше, ніж у Польщі»
2021-04-05 15:49:00

Головний HR Укрзалізниці: «У нас на один кілометр колії людей майже вдвічі більше, ніж у Польщі»

Директор з управління персоналом УЗ Іван Синяков — про головні кадрові завдання компанії

Головне завдання HR-відділу Укрзалізниці – не пошук нових працівників, а оптимізація наявного персоналу та підвищення його продуктивності. Штат компанії цілком укомплектований, а адміністративних працівників на залізниці надлишкова кількість. Що з цим робити? MINTRANS спитав директора з управління персоналом і в. о. члена правління Укрзалізниці Івана Синякова.


Персонал Укрзалізниці різноманітний. У компанії працюють як вузькоспеціалізовані робітники, які задіяні на колії, так і велика кількість адміністративного персоналу. Як ви підходите до пошуку працівників? Які методи використовуєте?

— Сьогодні компанія переживає складну ситуацію. За результатами роботи у 2020 році маємо збиток понад 11 млрд грн. Пандемія та карантинні обмеження суттєво вплинули на фінансовий стан Укрзалізниці. Ми перерахували близько 1,8 млрд грн своїм працівникам, які у 2020 році були на вимушеному простої, щоб підтримати їх та їхні родини в цей складний період. Багато інших компаній були змушені звільняти людей, але ми навіть не розглядали такий варіант.

Наразі, щоб забезпечити реформу компанії та вийти з наявної ситуації, ми оптимізуємо бізнес-процеси. Вже зараз штат апарату управління УЗ зменшується на 700 одиниць: із 2500 до 1800 працівників. Дефіциту кваліфікованого персоналу компанія сьогодні не відчуває. Хоча формально в нас відкрито близько 19 000 вакансій.

— Якщо потреби в нових працівниках немає, як тоді сталося, що в компанії відкрито 19 000 вакансій?

— Штатний розпис Укрзалізниці передбачав велику кількість вакансій під ситуативні завдання або зумовлених старими технічними стандартами. Часто штатний розпис був штучно роздутим, на вакансії оформлювали працівників за сумісництвом. Велика частка цих вакансій відкрита роками і взагалі ніколи не заповнювалася.

Сьогодні в УЗ спостерігається надлишкова кількість персоналу. У нас на один кілометр колії людей майже вдвічі більше, ніж, наприклад, у Польщі. Невдовзі всі необґрунтовані потребами компанії вакансії будуть закриті. Поступово Укрзалізниця оптимізуватиме та автоматизуватиме бізнес-процеси.

— Одне з головних завдань, поставлене керівництвом компанії, – це оптимізація адміністративно-управлінського персоналу. Що вже вдалося зробити в цьому напрямі? Який відсоток адміністративно-управлінського персоналу ви плануєте скоротити 2021 року? Чи були скорочення у 2020-му?

— Є завдання, яке поставили перед нами Кабінет Міністрів та наглядова рада, – це збільшення продуктивності персоналу в компанії. Адже вона значно нижча, ніж у сусідніх країнах. Сьогодні ми бачимо, що є достатньо велика кількість працівників адміністративно-управлінського персоналу, які не завантажені та наймалися на певні ситуативні завдання або їхній функціонал дублюється в компанії іншими підрозділами. Близько 20-22% адміністративного персоналу, починаючи від керівного апарату компанії та закінчуючи регіональними філіями, є надлишковими. Ми почали оптимізацію з апарату управління Укрзалізниці. У стадії скорочення перебувають 700 штатних одиниць центрального офісу з 2500.

— Чи вдалося очистити компанію від так званих пролісків і мертвих душ? Який загальний відсоток таких людей у компанії?

— Ми працюємо над тим, щоб виявити таких працівників. Наприклад, проаналізувавши одну з регіональних філій, знайшли близько 500 посад, на яких люди були фактично оформлені, але ніколи не працювали. Протягом 2020 року ми виявили й ліквідували близько 900 таких посад. 

— Чи існує в компанії проблема відтоку робочих кадрів? Як Укрзалізниця планує її розв’язувати?

— Плинності кадрів, яка би перевищувала норму, у нас немає. Укрзалізниця забезпечена необхідною кількістю персоналу. Є інша проблема із затребуваним персоналом. Наприклад,  із провідниками, яких ми вивели на початку 2020 року у простій. У 2021 році ми попросили їх повернутися до роботи, бо УЗ поступово відновлює нормальний режим функціонування, але частина працівників без захвату сприйняла цю пропозицію. Чому? Тому що давно перебувають на заробітках і паралельно весь цей час отримують щомісячну платню від Укрзалізниці. У «Пасажирській компанії» ми виявили близько 500 таких працівників. 

— Чи немає у вас враження, що залізнична професія поступово вмирає? Що молоді фахівці перестають уважати залізничну галузь привабливою?

— Зберегти молодих фахівців – дуже важливе завдання для компанії. Торік ми впровадили проєкт «Директорат молоді», який має на меті дослідити проблеми цих спеціалістів та долучити їх до глобальних перетворень у компанії. Цей проєкт об’єднав у спільноту десятки абсолютно різних молодих фахівців зі всіх куточків України, які поза межами стандартних робочих завдань присвячують свій особистий час розробці та втіленню нових стандартів у царині управління, комунікацій, соціальної політики. Цей актив допомагає компанії змінитися, стати привабливим роботодавцем із сучасними та здоровими підходами до корпоративної етики, менеджменту, створення гідних умов праці.

Щоб зробити професію залізничника престижною, необхідно суттєво підняти рівень оплати праці, створювати належні умови. Неможливо за день побудувати нову компанію на згарищі, після десятків років розкрадань, боргів та неефективної організації праці. Процес переродження Укрзалізниці буде болісним для всіх. Але всі, хто пройде цей шлях разом із компанією, пишатимуться собою, новою Укрзалізницею та гідними умовами для залізничників.

— Як на Укрзалізниці працює зворотний зв'язок із персоналом?

— Нещодавно на основі одного з наявних підрозділів ми створили Департамент сталого розвитку та внутрішніх комунікацій. Скоротили 50% персоналу цього підрозділу та поклали на нього функції внутрішніх комунікацій. За кілька місяців його роботи налагодили функціонування порталу для працівників «Портал зі сталого розвитку», який працює в режимі новинної агенції для інформування працівників із ключових тем. Постійно збираємо запитання в електронній формі «До людей».

Для забезпечення оперативного й системного діалогу з людьми впровадили чат-бот «Букса. Помічник залізничника». Букса – це віртуальний працівник УЗ, який розповідає людям про реформи, доставляє внутрішні новини, проводить конкурси, надає знижки на товари та послуги. У майбутньому зможе надавати внутрішні сервіси, як-от оформлення відпустки чи замовлення довідок.

Крім того, попередній голова правління Укрзалізниці Володимир Жмак проводив раз на два тижні зустрічі з профспілковими лідерами та працівниками по всій Україні, на яких відповідав на  запитання залізничників. Також у компанії діє гаряча лінія для працівників.

— З якими запитами найчастіше звертаються залізничники?

— Найбільше людей хвилюють соціальні питання: «Чому не було тринадцятої заробітної плати?», «Коли підвищать заробітну плату?», «Коли буде виведений весь персонал із простою?». Ми неодноразово публічно відповідали на ці запитання. Ці відповіді можна знайти і на згаданому порталі для працівників. 

— Тринадцята заробітна плата виплачувалася залізничникам майже щороку. Чому зараз це юридично неможливо?

— За нашими чинними нормативними документами, основною умовою для виплати винагороди за підсумками роботи за рік є виконання запланованого чистого прибутку по всій компанії. Фінплан 2019 року передбачав отримання чистого прибутку 4,5 млрд грн. Фактично отримали  2,5 млрд грн. Недовиконання плану становить 45%. Саме тому відсутні правові підстави для виплати тринадцятої заробітної плати за 2019 рік. Це знають як профспілки, так і робітники залізниці. Якби ми здійснили цю виплату, це б інкримінувалося як завдання збитків державі.

Ще більш патовою стала ситуація за результатами роботи у 2020 році. Внаслідок пандемії COVID-19 компанія опинилася у фінансовій скруті. Замість запланованого консолідованим фінансовим планом чистого прибутку в розмірі 69 тис. грн, товариство отримало збитки близько 11 млрд грн.

— Сьогодні профспілки вимагають від Укрзалізниці підняти заробітну плату на 25%, це передбачено і галузевою угодою. В УЗ готові підвищити зарплату лише на 8%. Ви досягли порозуміння з профспілками?

— Щоб мати можливість підвищувати зарплатню на 25%, треба мати на це гроші. Щоб мати на це гроші, потрібно мати відповідні фінансово-економічні умови, заробляти. Жодна компанія навіть у країнах «першого» світу не підвищує зарплатню на 25% щорічно, бо це фантастика, такого рівня зростання економіки немає ніде у світі. Обіцяти таке зростання – популізм. Профспілки, роботодавці, працівники будь-яких компаній мають розуміти загрози, які несе популізм. У галузевих та колективних угодах можна прописати які завгодно зобов’язання роботодавця, але якщо ці показники відірвані від реальності та від законів економіки – ці пункти так і залишаться на папері. Такі угоди не принесуть щастя жодній зі сторін. Люди будуть думати, що їх обдурили, роботодавець страждатиме від недовіри колективу, а профспілки робитимуть вигляд, що боряться за права робітників, хоча чудово розуміють неможливість виконання популістських вимог.

Наразі економічно обґрунтований рівень підняття зарплат, запланований на 2021 рік, – це 8%. Це те, як ми заробляємо зараз. Але підвищення зарплатні не є виключним і основним інструментом мотивації працівників. Насправді, Укрзалізниця пропонує своїм робітникам найширший в Україні соціальний пакет. Таких пільг ви не знайдете у приватних компаніях. Ми даємо людям гроші на оздоровлення, медичні та інші цілі, при укладанні шлюбу, народженні дітей, похованні рідних тощо. Працівникам компенсується 50% страхових внесків на добровільне медичне страхування за базовою програмою. Також працівники товариства мають змогу користуватися корпоративними медичними установами, закладами санаторно-курортного лікування та оздоровлення і відпочинку. Надається одноразова матеріальна допомога при звільненні працівників у зв’язку з виходом на пенсію та додаткова матеріальна допомога за сумлінну працю на залізничному транспорті. Виплачується надбавка за вислугу років залежно від стажу безперервної роботи.

Працівники товариства мають право безплатного проїзду залізничним транспортом дальнього сполучення двічі на рік. Ми захищаємо своїх робітників від обставин непереборної сили: коли до України прийшов ковід, ми залишили вдома 90 000 людей і продовжували платити кожному 100% окладу. Чи багато таких компаній в Україні? Думаю, ні.

— Колективний договір між Укрзалізницею та профспілками завершився у 2020 році. Коли ви плануєте його переукласти?

— Наразі в УЗ продовжують діяти близько 800 різних колективних договорів. Це неправильно і несправедливо, коли працівники однієї компанії мають різний рівень соціального забезпечення. Така ситуація сталася, бо всі ці підрозділи раніше були різними юридичними особами. Після створення АТ «Укрзалізниця» та об’єднання всіх залізничних підприємств у структурі єдиної компанії, колективи цих підприємств залишилися на старих колективних договорах. Це призвело до того, що люди на одній і тій самі посаді в різних регіонах України отримують різний рівень забезпечення від компанії в межах соцпакету. Наша мета – підписати з профспілками єдиний колективний договір, замість 800 різних, який би діяв для всього колективу УЗ. Це допоможе забезпечити чесні та справедливі умови для кожного працівника. Наразі ми перебуваємо у процесі перемовин. 

— Що буде з путівками до санаторіїв? Чи залишиться ця норма після поділу компанії, з огляду на те що санаторії та бази відпочинку, які є на балансі УЗ, віднесуть до непрофільних активів?

— У нас і далі працюватиме ця соціальна норма. Наша мета – оздоровлювати персонал у межах того соціального пакету, який діятиме в компанії.

Інша річ, що сьогодні близько 25 000 працівників УЗ задіяні в непрофільній для залізниці сфері. Ми маємо велику кількість надлишкових та непрофільних активів із низькою ефективністю управління та неймовірно високою собівартістю послуг. Якщо говорити про санаторії, то за ці гроші компанія могла би купувати послуги для своїх працівників у значно сучасніших і розвиненіших закладах оздоровлення.

За попередніми оцінками, компанія зможе оптимізувати до 2023 року близько 25 000 працівників, зокрема за рахунок виведення непрофільних активів зі структури бізнесу УЗ.

— За останні пів року на керівні посади до компанії прийшло багато нових фахівців. Як проходили ці призначення?

— Через відкриті конкурси та рекомендації нинішніх працівників. Нещодавно в нас був гарний кейс, наглядова рада поставила нам завдання знайти керівника офісу комплаєнсу та керівника офісу управління ризиками. Ми провели відкритий конкурс, була велика кількість охочих. Шукали цих людей за допомогою стандартних сайтів із пошуку персоналу, LinkedIn, зверталися до бізнес-асоціацій,  щоб залучити спеціалістів із ринку. 

Вважаю, що через відкриті відбори нам вдалося знайти найкращих фахівців.

— У ЗМІ часто з'являється інформація про надбавки або премії тому чи іншому члену правління або функціональному директору. Як улаштована система мотивації? За які досягнення нараховують бонуси працівникам вищої категорії?

— Кожен керівник підписує трудовий договір, де вказані  KPI, які він повинен виконати. Лише за умови їх виконання він може отримати бонуси. Торік бонуси не виплачували нікому з керівництва через фінансово-економічну ситуацію, що склалась у компанії. Зараз на розгляд наглядової ради було подано KPI на 2021 рік.

У компанії є щомісячна премія, яка також встановлюється на основі показників ефективності для всіх працівників, які не мають індивідуальних трудових договорів.

— У 2020 році Укрзалізниця перевела в режим простою частину працівників і ввела чотириденний режим роботи для адміністративного персоналу. Наскільки це допомогло стабілізувати фінансову ситуацію в компанії?

— Так, це допомогло нам заощадити в карантинний період, коли дохідна частина впала до історичного мінімуму. Завдяки виведенню частини працівників у режим простою,  відтермінуванню соціальних виплат та виведенню частини персоналу у чотириденний режим роботи ми зекономили близько 2 млрд грн і вберегли компанію від падіння.

На сьогодні в режимі «чотириденки» перебувають ще приблизно 13% від загальної кількості працівників Укрзалізниці, близько 30 000 осіб, але всі вони не задіяні в процесах перевезення. Плануємо й далі поступово виводити людей на повний робочий тиждень. За нашими оптимістичними прогнозами, до літа ми цей процес завершимо і весь персонал працюватиме у звичному режимі.

— Сьогодні Укрзалізниця по-новому розподіляє свої вантажні перевезення, створює нові логістичні хаби. Наскільки персонал УЗ мобільний? Чи з легкістю люди змінюють місце роботи?

— Дивно, якби в логістичній компанії персонал був би не мобільним. Ми сьогодні у процесі реформування диспетчерської служби, і люди спокійно переїжджають, наприклад, із Дніпра до Харкова. Ми, як роботодавець, компенсуємо оренду житла. За минулий рік ми витратили майже 56 млн грн на компенсацію житла нашим працівникам.

— Чи плануєте наймати працівників під нові напрями? Наприклад, для контейнерних перевезень, що їх має намір розвивати керівництво компанії?

— Наразі в компанії є достатня кількість працівників, які можуть розвивати цей напрям.

— Укрзалізниця планує розділитися на чотири окремі бізнес-юніти. Чи є вже розуміння, який вигляд повинна мати штатна структура цих блоків? Які завдання стоять перед вами у зв'язку з поділом компанії?

— У результаті анбандлінгу такі підрозділи, як регіональні філії, зникнуть, а структура компанії будуватиметься за принципом бізнес-вертикалей. Укрзалізниця розділиться на чотири вертикалі: «інфраструктура», «вантажні перевезення», «пасажирські перевезення», а також «виробництво». А корпоративний центр зосередить у собі всі сервісні та підтримувальні функції.

Кількість працівників у кожній бізнес-вертикалі залежатиме насамперед від рівня автоматизації процесів, швидкості перегляду технологічних регламентів та стандартів роботи. І може змінюватися у міру того, як компанія ставатиме більш технологічною. На етапі створення поточний штат Укрзалізниці буде розділено серед чотирьох бізнес-вертикалей.

2020-08-12 14:41:29
Правительство отложило вопрос о частичной продаже Укрзалізниці и Укрпошти
 
2020-10-06 19:09:10

Компания пытается вернуть объемы грузоперевозок собственными вагонами

2020-12-31 07:01:24

Підсумки у сфері транспорту та інфраструктури

2021-01-27 16:50:09
За год компания планирует построить 3000 грузовых вагонов