Чи зможуть їздити потяги без залізичних лікарень, стадіонів і санаторіїв?
2021-01-28 17:49:00

Чи зможуть їздити потяги без залізичних лікарень, стадіонів і санаторіїв?

Продати не можна залишити: як Укрзалізниця продаватиме непрофільні активи

До кінця року Укрзалізниця має продати частину непрофільних активів. Так написано в Стратегії компанії і фінансовому плані, затверджених урядом. Утім, шансів на це небагато. 

У Стратегії АТ «Укрзалізниця» на 2019-2023 роки, яка була затверджена у червні минулого року Кабінетом Міністрів, передбачено продаж непрофільних активів. І початок заплановано вже на цей рік. Фінансовий план АТ «Укрзалізниця» на 2020 рік передбачає продаж непрофільних активів на суму майже 8 млрд грн. Гроші чималі. На них можна купити, наприклад, 270 нових купейних вагонів. Продаж заплановано на четвертий квартал. Встигнути продати щось істотне вже неможливо, держкомпанія повинна заручитися підтримкою уряду та провести конкурси. Та й хід подій показує, що в реальності уряд не збирався нічого продавати. 

 

Профіль непрофільних активів

Укрзалізницю завжди називали державою в державі. У структурі компанії є значний блок установ, що надають послуги для соцпакета працівників. У компанії, наприклад, працює 8 лікарень. Залізничні лікувальні установи – це добре обладнані клініки, розташовані у престижних районах. Три – у Києві, дві – у Харкові, по одній – у Львові, Одесі та Дніпрі. Додайте будинки культури, пансіонати, санаторії, профілакторії, дитячі оздоровчі табори, дитячі залізниці, фізкультурно­-спортивні клуби, стадіони, рекреаційні об’єкти та ін. Загалом це понад 110 одиниць соціальної інфраструктури, на яких також працює близько 2000 співробітників Укрзалізниці. Деякі об’єкти досить масивні. Сучасний Харківський палац спорту «Локомотив» імені Г. М. Кірпи вміщує 2190 глядачів. Там займаються спортом залізничники, часом проходять змагання (з волейболу, мініфутболу, баскетболу, гандболу тощо). Помітний об’єкт – відкритий стадіон «Локомотив» у Києві. Він розташований на прилеглій до центру Солом’янці. Тут сучасне штучне покриття футбольних полів, системи дренажу, трибуни і комплекс для тренувань у закритому приміщенні з роздягальнями. На балансі Укрзалізниці – 8 дитячих залізниць. 

Є в залізничників добре оснащений санаторій «Миргород». У цю водолікарню Укрзалізниця багато років інвестувала чималі кошти. Саме до цього санаторію приїжджали на щорічні медогляди топменеджери компанії. Але і простим залізничникам він завжди був доступний. Одна з найпрестижніших лікарень у Трускавці – «Світязянка» теж належить залізниці. Таких об'єктів у залізниці ціла купа. Ми назвали лише найпомітніші. 

 

Збитковий баланс

Знайти узагальнену статистику щодо витрат Укрзалізниці на утримання соціальних об’єктів непросто. Найсвіжіші дані оприлюднені ще в річному звіті компанії за 2016 рік. Тоді Укрзалізниця нарахувала 100 млн грн збитку від утримання об’єктів соціальної інфраструктури при виторзі цих установ у 200 млн грн. Це без урахування 8 залізничних лікарень. Щодо них є свіжіші цифри, які нещодавно озвучив в. о. члена правління АТ «Укрзалізниця» Іван Синяков. Він запевняє, що у 2019 році компанія спрямувала на утримання своїх медичних установ понад 1 млрд грн. 

У масштабах української залізниці гроші не шалені, але великі. Судячи із заяв керівництва компанії, там уважають раціональним виходом концесію. Про це неодноразово говорив Синяков, який у правлінні відповідає, зокрема, і за соціальний блок. Висловлювалася в такому дусі й Наталія Білинська, керівник філії «Центр охорони здоров’я» АТ «Укрзалізниця», що об’єднує всі медустанови УЗ. 

Несподіване запитання: а чи можна взагалі вважати медустанови Укрзалізниці непрофільними активами? Проведення періодичних медичних оглядів працівників залізничного транспорту – дуже важлива функція. Адже «за спиною» локомотивної бригади пасажирського поїзда близько 1000 пасажирів, при цьому потяги вагою 1100 тонн розвивають швидкість до 160 км/год. Машиністи вантажних потягів керують поїздами масою в тисячі тонн. «Очевидно, що ми повинні бути впевнені в тому, що за пульт машиніста допускаються люди, цілком здорові фізично та психічно. Це саме стосується решти категорій працівників, які беруть участь у забезпеченні руху поїздів, – диспетчерського апарату, співробітників поїздових бригад пасажирських потягів і багатьох інших», – зазначає Олександр Красноштан. Він знає, про що говорить. Очолював департамент внутрішніх і міжнародних пасажирських перевезень Укрзалізниці. Красноштан не бачить способу відмовитися від відомчої медицини. «Це не надмірність, а складова частина системи, на яку покладено конкретні завдання і функції щодо забезпечення перевізного процесу, які дуже складно (а в реальності – неможливо) перекласти на інші плечі або віддати на аутсорс, як це зараз дуже модно», – каже експерт. Звучить логічно, але не дає відповіді на запитання, як бути з непрофільними активами. 

 

Що у профілі? 

Пункт 6.2 стратегії АТ «Укрзалізниця» на 2019-2023 рік передбачає створення цілої Програми впорядкування непрофільних активів, яка повинна включати: 

  • критерії віднесення активів і видів діяльності до непрофільних; 
  • оцінку важливості активу для діяльності компанії; 
  • методику ухвалення рішення про оренду, продаж, концентрацію або списання непрофільних активів і розробку критеріїв оцінювання економічної ефективності при відмові від володіння певним активом чи здійснення цього виду діяльності або альтернативи придбання відповідних товарів чи послуг. 

Жодного документа з цього переліку Укрзалізниця поки не публікувала. І чи існують вони – велике питання. А проте, відповідно до Стратегії, залізниця вже цього року повинна розбити непрофільні активи на категорії, скласти список об’єктів для продажу і почати їх продавати. 

2020-09-24 19:13:42
Компания представила три новых тарифа и обещает равные условия для всех грузоотправителей
2020-12-24 14:31:15
Голова Укрзалізниці — про перші 100 днів роботи, плани та бачення розвитку залізниці
2021-01-27 11:20:41
Такие вагоны можно использовать как на ночных маршрутах, так и на дневных
2021-02-05 15:58:48
А также реформу тарифов на грузоперевозки