«Бери ініціативу, а не просто виконуй посадові інструкції»
2021-12-28 08:55:00

«Бери ініціативу, а не просто виконуй посадові інструкції»

16 років тому невелика компанія «Ростдорстрой» отримала перше замовлення на ремонт вулиці Успенська в Одесі. Сьогодні RDS – вертикально‐інтегрований холдинг із виробничими потужностями у 12 областях України.

В інтерв’ю MINTRANS співзасновник RDS Юрій Шумахер розповів, як будується система управління компанії, а також про нову стратегію розвитку, спрямовану на зміцнення позицій в Україні та вихід у близьке зарубіжжя.


Якої миті ви відчули себе топменеджером: коли компанія RDS отримала перше велике замовлення чи коли кількість працівників перевищила тисячу?

— Це сталося ще до того, як я почав працювати в дорожній галузі. (Усміхається.) Усвідомив себе управлінцем ще в Морському транспортному банку. 1995‐го року я прийшов на посаду економіста й виріс до першого заступника банку. Це визначило мене як керівника. Тоді я був найманим робітником, який працює на наглядову раду та акціонерів.

До будівельного бізнесу прийшов уже як інвестор. Усе виходило просто. Як у фільмі «Москва сльозам не вірить»: «Важко з трьома, а коли трьох навчишся організовувати — далі кількість вже не має значення».

Зараз у компанії 3500 працівників. Із яким штатом ви стартували?

— На свята вміщувалися за одним столом. (Усміхається.) Ми вийшли на ринок 2005 року. Окрім облавтодорів та компанії «Альтком», на ринку нікого й не було. Ми аналізували їхній досвід, але мітили на принципово інший якісний рівень. До цього спробували свої сили в комерційній та житловій нерухомості. А потім отримали наше перше замовлення в дорожньому будівництві – зробили вулицю Успенську в Одесі.

Ми мріяли працювати на перспективу. Я не міг собі уявити «Велике будівництво», але відчував величезний потенціал у галузі. Якщо країна прагне до Європи й хоче відповідати міжнародним стандартам, то рано чи пізно вона повинна почати будувати дороги.


Засновник Amazon Джефф Безос стверджує, що за столом переговорів має бути така кількість людей, щоб їх можна було нагодувати двома великими піцами. Як проходять ваші наради?

— Ми вибудовуємо сучасну систему нарад, тепер ще й в онлайні. Довгі виробничі наради лише відволікають людей. Якщо йдеться про вихід до нового регіону або підготовку до нового тендера, то нарада більш тривала, але з меншою кількістю учасників. 

Зазвичай це чотири‐п’ять осіб: обидва акціонери (Шумахер і Євген Коновалов. – MINTRANS), директор та профільні заступники. Якщо ж тендер уже виграний і ми заходимо на новий об’єкт, то на нараді присутні сім‐вісім осіб, обговорюємо операційні питання. Далі йдуть наради на місцях.

Ви керуєте компанією разом зі своїм партнером Євгеном Коноваловим. Як розподіляються обов’язки та будується організаційна структура RDS?

— Ми відбудували структуру вертикального та горизонтального управління. Є головний офіс і 12 виробничих баз у різних областях. Відповідно, в головному офісі працюють департаменти фінансів, закупівель, юридичний відділ, бухгалтерія тощо. А, наприклад, начальник філії в Черкасах Микола Удалов керує всім, що відбувається в Черкаській області, від виробничої бази до ділянки, де будується дорога.

Водночас у головному офісі в Одесі є топменеджер, який опікується роботою всіх заводів. Його завдання – стежити за загальною картиною та розуміти, що робиться на кожному заводі, що потрібно модернізувати, яких українських чи західних фахівців необхідно залучити. Аналогічна ситуація з лабораторіями. Є головна лабораторія. Її завдання – розробка методології. І при цьому в кожній філії працює власна лабораторія, яка виконує функцію контролю.

Ми з партнером більше займаємося стратегією та законодавчими ініціативами – ми є учасниками Національної асоціації дорожників та Української інфраструктурної асоціації. Але все одно є моменти, які потребують нашої щоденної участі.


Цього року холдинг RDS запровадив систему атестації працівників. Одне з її завдань – виявити потенційних управлінців усередині компанії. Чому ви вирішили вирощувати власні кадри, а не брати готові?

— Із початком «Великого будівництва» фінансування галузі збільшилося майже втричі, кількість об’єктів також зросла. І втриматись у ТОП‐5 компаній вже не так просто. Для цього потрібні різноманітні фахівці – від тендерного відділу до механіків. 

Ми воліємо вирощувати власні кадри. По-перше, це мотивація для нашого персоналу. По-друге, переманювати готового фахівця з іншої дорожньої компанії – шлях у нікуди. Завтра його перетягне твій конкурент. Але ми, якщо є потреба, залучаємо фахівців із суміжних галузей, насамперед будівельної.


Які риси повинен мати менеджер у дорожньому будівництві?

— Він має бути занурений у галузь. Але процес управління в усіх галузях однаковий. І на металургійному комбінаті, і в будівельній компанії буде та сама структура: директор, заступники, виробничий відділ, бухгалтерія тощо. Усі ми ходили до одного університету. (Усміхається.)

Ви належите до авторитарних чи демократичних управлінців?

— Вважаю себе абсолютно демократичним. Мені хочеться, щоби більше людей ухвалювали самостійні рішення. Я намагаюся вкласти в голови наших менеджерів одну думку: бери ініціативу, а не просто виконуй посадові інструкції.

У нашій компанії можна спокійно прийти до керівника зі своєю ідеєю. Я прихильник того, щоби пропозиції надходили від працівників, а не спускалися від нас. Так, людина може отримати відповідь, що те чи інше не передбачене бюджетом або щось не можна зробити з певних причин. Але ми завжди пояснюємо чому, щоби ініціативність не заглухла. Я за те, щоб людина брала на себе відповідальність. Нехай навіть вона помилиться.

Скільки разів працівникові дозволено помилитися?

— Немає списку, згідно з яким людина може бути звільнена. Звичайно, якщо не йдеться про відверту крадіжку. На жаль, такі випадки є, і за тисячами людей складно встежити. Цим займається служба безпеки.

Якщо ж ми говоримо про керівників, вони можуть прорахуватися. Наприклад, зробити помилку в тендерній документації, за таке не звільняємо – це людський чинник. Візьмемо участь у наступному тендері. Усі мають право на помилку. Важливо, щоб працівник поділяв цінності компанії й ми розуміли, що він працює на перспективу.


Євген Черняк кілька років тому сказав, що звільнив HR-директора та особисто приймає на роботу. Ви берете участь у цьому процесі?

— Безумовно. В Україні не так багато компаній, які вже відбудували систему управління та добору персоналу, коли керівник може не брати участь у доборі керівників департаментів чи заступників. RDS ще не на тому рівні. 

На початку цього року ми взяли HR‐директорку, щоб вона допомогла структурувати компанію. Це спільна робота і директора компанії, і його заступників, і керівників департаментів, і HR.


З ким останнім ви проводили співбесіду особисто?

— Я особисто закривав позицію керівника Миколаївської філії. Проводив співбесіду – претендент підійшов. Ще нещодавно добирав керівника для нового регіону, де ми лише купуємо підприємство. Я сумнівався, чи зможе директор цього підприємства, який раніше працював на інших акціонерів, влитися до колективу. Аби прояснити для себе ситуацію, ми кілька разів із ним спілкувалися тет-а-тет. Домовилися.

Розкажіть про стратегічні плани RDS.

— Ми будуємо вертикально‐інтегрований холдинг. Це дозволяє скорочувати собівартість виробництва та менше залежати від сторонніх організацій. До «Великого будівництва» робити такі вкладення було безглуздо, ми не могли прорахувати перспективу навіть на три роки наперед.

Також ми розглядаємо експлуатацію доріг як частину сталої моделі розвитку. Мало збудувати дорогу з якісних матеріалів, важливо її правильно експлуатувати. Довговічність дороги залежить від багатьох чинників, зокрема від того, як працює дренажна система, від правильної експлуатації в зимовий період.

В Україні шляховики в патовій ситуації. Залежно від виду ремонту в договорі вказується гарантійний термін, протягом якого ми як будівельники несемо відповідальність за те, що дорога буде цілою. Але при цьому нею порядкує інша експлуатаційна організація. Йдеться про 5‐10 років!

А тепер згадаємо про бич усіх українських доріг – перевантаження. Уявімо ситуацію: відкрито нову дорогу, але ваговий комплекс не встановлено. Лише кілька разів проїде п’ятдесятитонник – з’явиться колійність. Замовник будівництва видасть нам припис...

На момент здавання в експлуатацію ми надавали висновки всіх приймальників, зокрема й технагляду. Зазвичай намагаємося подібні ситуації врегулювати самостійно, до судів справа ще не доходила. Але це проблема.

Щоб узяти дорогу на обслуговування, треба пройти окрему тендерну процедуру, і вона ніяк не пов’язана з тендером на будівництво. Ми вже втягнулися у цей бізнес та закуповуємо відповідну техніку. У тих областях, де присутні, намагаємося брати участь у тендерах на експлуатацію і дуже раді, коли виграємо. Сподіваємося, що експлуатація фінансуватиметься на належному рівні.


З 1 жовтня штрафи за перевантаження нараховуються автоматично, що вже призвело до зростання цін на будматеріали, а отже, і здорожчання будівництва доріг. Як це позначиться на компанії?

— Ми однозначно за стандарти та штрафні санкції з кількох причин. По-перше, як я вже казав, ми несемо відповідальність за дорогу ще протягом 5‐10 років після її здання.

По-друге, ми зацікавлені у прозорому та зрозумілому ціноутворенні. Йдучи на тендер, розуміємо, що тонна асфальту коштує стільки-то, привезти її на об’єкт – стільки-то, вантажівка може перевозити 20 тонн, а ще є зарплата водія, амортизація, пальне. Виходячи з цього, ми маємо давати замовнику підсумкову ціну. А сьогодні нам за якимись старими радянськими нормами диктують, скільки має коштувати тонно-кілометр.

Беручи участь у тендері, ми маємо змогу розраховувати тарифи згідно із законодавством: машина везе 40 тонн і жодних перевантажень. І повинні враховувати ризики, пов’язані з потенційним зростанням цін на пальне, бітум та інше. Тільки тоді проблеми з постачаннями та логістикою зникнуть.

Днями телефонував заступник директора з виробництва й розповідав, що в нас на об’єкті «Рибаківка» Т‐15‐15 (Миколаївська область) не вистачає машин. А ми не можемо дати інший тариф нашому перевізникові, який хоче возити чесно, бо замовник його не затверджує.

Реформа ціноутворення – це стратегічний напрям, над яким ми працюємо на рівні асоціацій.

Ви казали, що плануєте виходити за межі України...

— Це ще один зі стратегічних напрямів розвитку. Вихід за межі країни дозволить диверсифікувати ризики, а також завантажити наші виробничі потужності. Наразі аналізуємо можливості придбання компаній у близькому зарубіжжі – Молдові, Румунії, Польщі. До Польщі нас уже запрошували як субпідрядників. Однак ми маємо намір придбати діяльну компанію, щоби самостійно брати участь у тендерах.

У Європі нам цікаві державні тендери й тендери від міжнародних донорів, як-от ЄБРР та Світовий банк. Але всюди своя специфіка. На державних тендерах більша внутрішня конкуренція, а на міжнародних змагаєшся з турецькими та китайськими компаніями. 

Через демпінг може страждати економіка проєкту, і ти розумієш, що працюєш винятково заради іміджу. А ось на державних тендерах бюджети менші, але фінансово вигідніші.


Як компанія RDS завершує 2021 рік?

— Ми ще не завершуємо! Ще щонайменше два місяці роботи в південних регіонах. І чекаємо на розрахунок із боку держави за виконані роботи. Але налаштовані оптимістично.

Вважається, що менеджмент побудований ідеально, якщо власник може піти в подорож на яхті на 12 місяців. Можете собі це дозволити? 

— Поки що ні, але хотів би. (Усміхається.) Ми з партнером перебуваємо в Україні. Компанія зростає та потребує оперативного управління з нашого боку. Так само як і галузь потребує реформування, а це сотні переговорів на рівні асоціацій, законодавчої влади, місцевих рад.

Під час пандемії ми багато речей переглянули. Навчилися працювати в онлайні без непотрібного кавопиття. Нам як акціонерам стало простіше спілкуватися. Тому піти на тиждень чи два у відпустку можу собі дозволити.

ФотоЕмма Солдатова.

Більше цікавих матеріалів — у свіжому номері журналу MINTRANS. Також підписуйтесь на нас у Telegram та Facebook, щоб бути в курсі актуальних новин про інфраструктуру в Україні та світі. Якщо у вас є інформація, яка може зацікавити редакцію – надсилайте її на нашу пошту: editor@mintrans.media

2022-02-23 17:02:25
МІУ забезпечить безперебійне сполучення зі східними регіонами країни
2022-02-23 11:46:19
Інженери-консультанти координуватимуть проєктувальників при розробленні проєктної документації
2022-02-23 08:30:56
Також в регіоні за рік хочуть відремонтувати 52 штучні споруди
2022-02-22 14:30:36
Мова йде про дороги у Солом’янському районі столиці