Вільні маршрути. Чи готова Україна до застосування принципів FRA?
2022-01-27 13:00:00

Вільні маршрути. Чи готова Україна до застосування принципів FRA?

Концепція повітряного простору вільних маршрутів (Free Route Airspace, FRA) на сьогодні стає генератором революційних змін у світовій аеронавігаційній системі.

Як відбувається запровадження FRA і чи має вона перспективи втілення в Україні — розповів MINTRANS керівник «Украероруху» Андрій Ярмак.
 

Світова аеронавігаційна система – це чітке планування використання повітряного простору, організація повітряних потоків, безпека польотів. Українська аеронавігаційна система є невід’ємною складовою загальноєвропейської.

За прогнозами авторитетних авіаційних експертів, світова аеронавігаційна система, при збереженні її поточної структури, зможе ефективно функціонувати максимум до 2050 року. Далі відбудеться її трансформація. Це пов’язано зі сталим збільшенням обсягів повітряних перевезень, стрімким зростанням нових авіаційних ринків і впливом міжнародної цивільної авіації на навколишнє середовище.

Потрібні нові ідеї, концепції та революційні зміни. Однією з таких нових концепцій, координованих на міжнародному рівні, здатних переломити негативну тенденцію, є концепція повітряного простору вільних маршрутів (Free Route Airspace, FRA).


Повітряний простір вільних маршрутів — це сталий елемент структури повітряного простору країни (або кількох країн, у разі застосування транскордонних операцій у регіональних районах FRA), визначений у вертикальних та горизонтальних межах. У ньому авіакомпанії можуть вільно планувати будь­-які маршрути, зважаючи на власні потреби, проте з обов’язковим урахуванням чинних у цей проміжок часу обмежень/заборон на використання певних частин повітряного простору під відповідальністю України та інших можливих обмежень. Це означає, що користувачі можуть прокласти свої маршрути безпосередньо від однієї до іншої точки або через проміжні (опубліковані чи неопубліковані) точки, без використання фіксованої мережі маршрутів.

Незважаючи на таку відносну свободу дій, у повітряному просторі вільних маршрутів польоти залишаються під пильним контролем з боку авіадиспетчерів, які надають допомогу пілотам, розв’язують потенційно конфліктні ситуації та забезпечують нормативний рівень безпеки польотів.Також необхідною умовою для виконання таких польотів є наявність бортового обладнання, здатного витримувати необхідну навігаційну точність польоту. Наразі більшість літаків у комерційній авіації відповідають цим сучасним вимогам.

Запровадження FRA в Європі є по­етапним та добре спланованим процесом, а не епізодичним заходом. Більшість країн, включно з Україною, вирішили почати з обмеженого впровадження (у нічні години), із поступовим розширенням. На кінець 2021 року в районах відповідальності більш ніж 45 диспетчерських центрів запроваджено FRA, принаймні частково. Також реалізується багато транскордонних проєктів, у яких активну участь бере й Україна.


Наразі в Україні впроваджено повноцінний цілодобовий регіональний FRA в межах відповідальності Дніпровського, Київського та Львівського диспетчерських центрів. Із 2 грудня 2021 року впроваджено цілодобовий FRA в усьому районі відповідальності Одеського диспетчерського центру, включно з повітряним простором над відкритим морем Сімферопольського району польотної інформації, що сукупно з раніше виконаними проєктами в межах FRAU (Free Route Airspace Ukraine) стало новим етапом розвитку аеронавігаційної системи нашої країни.

Ключовим аспектом у впровадженні FRA є переваги, які він несе всім учасникам міжнародної авіаційної спільноти:

— оптимізація структури повітряного простору,
— більш гнучке й ефективне використання повітряного простору,
— підвищення його пропускної спроможності.

Для авіакомпаній впровадження FRA – це насамперед оптимізація планових траєкторій польоту, а також додаткова можливість зменшити витрати палива, скоротити час польоту та викиди шкідливих речовин у довкілля.

Більше цікавих матеріалів — у свіжому номері журналу MINTRANS. Також підписуйтесь на нас у Telegram та Facebook, щоб бути в курсі актуальних новин про інфраструктуру в Україні та світі. Якщо у вас є інформація, яка може зацікавити редакцію – надсилайте її на нашу пошту: editor@mintrans.media

2022-02-23 14:26:28
Курсування зазначеним маршрутом розпочнеться з 27 березня
2022-02-23 14:09:40
Парламентарі сьогодні мали проголосувати за надання українським авіаперевізникам 800 млн грн підтримки
2022-02-23 11:37:54
Допомога надійшла на тлі російської військової агресії