"Повітряний двигун". Євроінтеграція – основа стратегії розвитку української аеронавігації
2021-12-13 11:00:00

"Повітряний двигун". Євроінтеграція – основа стратегії розвитку української аеронавігації

Курс на євроінтеграцію – безсумнівний пріоритет для нашої держави. Він набув максимально чітких обрисів після підписання 2014 року Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Проте в галузі аеронавігації впровадження стандартів ЄС почалося за десять років до цього, тож аеронавігаційна система України, основою якої є "Украерорух", давно стала частиною загальноєвропейської – розповів MINTRANS керівник "Украероруху" Андрій Ярмак.   

Стратегія розвитку

Ще у травні 2004 року Україна стала 33‐м членом Євроконтролю – Європейської організації з безпеки аеронавігації. Це одна з найважливіших подій для всієї вітчизняної авіаційної галузі, діяльність і розвиток якої багато в чому залежать від рівня розвитку аеронавігаційної системи. Ми влилися до європейського економічного та правового простору у сфері аеронавігації, і це сприяло подальшій інтеграції авіаційної галузі України до європейської авіатранспортної системи.

"Украерорух", як національний провайдер аеронавігаційного обслуговування, задає тональність і темпи цього процесу, що створює додаткові передумови для набуття Україною членства в Європейському Союзі. Відтоді стратегія розвитку вітчизняної аеронавігаційної системи формується на основі Європейського плану впровадження Єдиного неба (European Single Sky Implementation – ЕSSІР).

На його підґрунті кожна з країн – членів Євроконтролю розробляє національні плани впровадження Єдиного європейського неба (Local Single Sky Implementation – LSSIP). За власним планом, що враховує сформовані європейською спільнотою принципи та вимоги до безпеки аеронавігації, розвиває цей напрям і наша країна. 

Документ LSSIP для України спільно розробляють і щороку оновлюють фахівці Державіаслужби та "Украероруху". За цим планом ми втілюємо проєкти модернізації вітчизняної аеронавігаційної системи, які фінансуються за власні кошти державного підприємства та із залученням кредитних — без використання бюджетних.

Техінтеграція

Завершальним етапом євроінтеграційних процесів у галузі аеронавігації стала технічна інтеграція України до Євроконтролю. Ми більше не стоїмо осторонь європейської системи формування та справляння плати за аеронавігаційні послуги, як попередні 17 років від моменту набуття членства в Євроконтролі.

24 листопада 2020 року на засіданні Розширеного комітету з маршрутних зборів у Брюсселі було ухвалене остаточне рішення про приєднання України до Спільної системи маршрутних зборів Євроконтролю. Також підтверджено повну відповідність бази витрат і ставок плати за аеронавігаційні послуги принципам цієї впливової організації. Країни – члени Євроконтролю привітали значний прогрес, досягнутий Україною за останній період.

У процесі техінтеграції Україна виконала масштабну роботу з увідповіднення національної бази витрат вимогам і принципам Євроконтролю та Міжнародної організації цивільної авіації (ІСАО), адаптовано національну нормативно-правову базу в галузі аеронавігації до європейських стандартів, забезпечено відповідність операційних і технічних процедур формату Євроконтролю, започатковано постійний конструктивний діалог із міжнародними організаціями й авіакомпаніями на платформі Євроконтролю.

Цієї осені, після врегулювання всіх нормативних і технічних аспектів, процес дійшов до логічного фіналу.


Вже з 1 листопада 2021 року, як і було заплановано, справляння плати за надані "Украерорухом" послуги з аеронавігаційного обслуговування на маршруті від імені України здійснює Центральне бюро маршрутних зборів Євроконтролю (Central Route Charges Office – CRCO).

Це дає конкретні переваги всім учасникам. Для авіакомпаній – відкритий і стандартизований процес формування ставок, їх щорічна актуалізація та зручна оплата рахунків. "Украероруху" – повне покриття власних витрат за рахунок ставок і гарантія їх повної оплати авіакомпаніями. Для України – засвідчення непохитності євроінтеграційного курсу в зовнішній політиці.

Стягнення плати за аеронавігаційне обслуговування від імені країн‐членів є одним із завдань Євроконтролю, разом із формуванням пан’європейської стратегії функціонування й розвитку безпечної та ефективної аеронавігаційної системи.

Окрім того, це дозволило Україні ініціювати створення двох зон справляння плати за аеронавігацію на маршруті – у повітряному просторі над материковою частиною України (charging zone “Ukraine”) та в міжнародному повітряному просторі над відкритими водами окремих районів Чорного моря, де право обслуговування повітряного руху делеговано Україні (charging zone “Ukraine South”). Відповідне рішення було погоджене країнами – членами Євроконтролю наприкінці минулого року.


Нова аеронавігаційна ставка, встановлена Мінінфраструктури з 1 червня 2021‐го, а також проактивна робота з вітчизняними та міжнародними авіакомпаніями вже дають результати: користувачі дедалі частіше обирають маршрути над відкритим морем під управлінням українських авіадиспетчерів, оскільки враховують як безпекові, так і економічні й екологічні переваги використання цих маршрутів у так званій green zone. За останні місяці тут виконано в декілька разів більше польотів порівняно з показником докризового 2019 року. І загалом відновлення авіатрафіку в Україні, як і в Європі, відбувається досить динамічно, оскільки ці темпи перевищили навіть оптимістичний прогноз Євроконтролю, зроблений наприкінці травня.

Європа стає ближчою

Нові довгоочікувані перспективи для вітчизняної авіаційної галузі відкриває укладена в жовтні між Україною та Європейським Союзом Угода про спільний авіаційний простір. Беззаперечні переваги отримають пасажири – більша кількість напрямків і авіакомпаній на ринку розширює вибір у плануванні подорожей до європейських міст. А для українських авіаперевізників необхідність дотримуватися європейських стандартів задля розширення присутності на європейському ринку стане додатковим стимулом до розвитку й удосконалення якості сервісу.

Більше цікавих матеріалів — у свіжому номері журналу MINTRANS. Також підписуйтесь на нас у Telegram та Facebook, щоб бути в курсі актуальних новин про інфраструктуру в Україні та світі. Якщо у вас є інформація, яка може зацікавити редакцію – надсилайте її на нашу пошту: editor@mintrans.media

2022-02-23 14:26:28
Курсування зазначеним маршрутом розпочнеться з 27 березня
2022-02-23 14:09:40
Парламентарі сьогодні мали проголосувати за надання українським авіаперевізникам 800 млн грн підтримки
2022-02-23 11:37:54
Допомога надійшла на тлі російської військової агресії