Гроші для української залізниці: як підвищити економічну ефективність галузі
2021-12-04 12:00:00

Гроші для української залізниці: як підвищити економічну ефективність галузі

Українська залізниця є однією з найпотужніших у Євразії. За обсягами вантажних залізничних перевезень Україна посідає четверте місце на континенті, поступаючись лише Китаю, Росії та Індії. "Укрзалізниця" забезпечує майже 82% вантажних і 36% пасажирських перевезень, здійснюваних усіма видами транспорту.

Стан справ

Важливість залізничного транспорту в системі транспортних комунікацій України посилюється і тим, що через територію держави пролягають основні транспортні транс'європейські коридори: "Схід – Захід", "Балтика – Чорне море".

Вже тривалий час сектор залізничних перевезень України асоціюється з низькими якістю та комфортом. Потерпають усі: бізнес, громадяни, економіка загалом. І причини такої ситуації очевидні: протягом десятків років галузь страждала від неефективного управління та банальної нестачі грошей на модернізацію. Як результат, із близько 2 тисячі локомотивів, які зараз експлуатує "Укрзалізниця", 54% потребують ремонту чи відновлювальних робіт капітального характеру.

З вагонами ситуація не краща. Зношення вантажних вагонів Укрзалізниці наближається до 90%, пасажирських – майже 93%. Причім термін експлуатації значної частини таких вагонів уже перевищує нормативний у півтора-два рази. На додачу – в занедбаному стані й колійне господарство. Близько 36% головних колій "Укрзалізниці" потребують капітального ремонту чи реконструкції.

Зрозуміло, що, використовуючи зношене залізничне полотно та локомотиви й вагони, вироблені переважно в минулому столітті, неможливо надавати якісні послуги з перевезення пасажирів і вантажів та успішно конкурувати на глобальному ринку.

Чого потребує залізниця сьогодні

Сьогодні "Укрзалізниця" потребує багатомільярдних інвестицій за всіма ключовими напрямами діяльності. Питання одне: як це фінансування залучити? Варіантів кілька, і їх можна та треба комбінувати, для того, щоб досягти максимального ефекту. Передусім потрібно підвищувати економічну ефективність "Укрзалізниці". Щоб вона самостійно заробленим бюджетом могла фінансувати капітальні видатки. Це включає відмову від допоміжних видів діяльності та продаж майна, незадіяного в основній діяльності: непрофільних активів, вагонів, що не підлягають ремонту (металобрухт).

Логічно передати в оренду чи концесію вокзали, які принаймні на папері є збитковими. Крім того, надзвичайно важливо встановити адекватні тарифи на перевезення вантажів. Вони мають покрити поточні експлуатаційні витрати, а також включати інвестиційну складову для модернізації інфраструктури. Перші кроки в цьому напрямі вже зроблено в серпні 2021 року, коли запроваджено кількаетапне підвищення тарифів на вантажні перевезення. За розрахунками "Укрзалізниці", завдяки цьому до кінця 2021 року та впродовж 2022 року компанія отримає близько 12 млрд грн додатково.

По-друге, залучення відносно дешевого фінансування на реалізацію значних інфраструктурних проєктів можливе в межах співпраці з міжнародними фінансовими організаціями. На жаль, "Укрзалізниця" має досвід залучення довгострокового кредиту ЄБРР на придбання вантажних вагонів, який не був реалізований і, зрештою, скасований. При цьому "Укрзалізниці" довелося сплатити на користь ЄБРР 2,8 млн дол. США різноманітних комісій та платежів. Тож варто зважати на прорахунки попередніх управлінців, щоб не допустити таких ситуацій у майбутньому. Адже залучення “дешевих” і “довгих” коштів МФО може стати важливим чинником модернізації української залізниці.

Оновлювати парк локомотивів і поїздів можна за рахунок експортного фінансування. Вже кілька світових виробників залізничного рухомого складу звернулися до Укрзалізниці з готовністю залучити банки та експортно‐кредитні агентства для виділення кредитного фінансування на закупівлю поїздів і локомотивів.

Зокрема, нещодавно відбулося підписання Меморандуму про взаєморозуміння між компанією Stadler, Укрзалізницею та Швейцарською компанією зі страхування експортних ризиків SERV, що передбачає відкриття для України пільгового експортного фінансування на оновлення залізничного рухомого складу обсягом до 500 млн євро з терміном погашення до 14 років. Раніше зі схожою пропозицією про можливість залучення експортного фінансування на купівлю електровозів до України зверталася французька компанія Alstom. Навіть уже було укладено рамкову угоду між урядами України та Франції на постачання 130 електровозів Alstom загальною сумою до 900 млн євро. Наразі сторони домовляються про рівень локалізації виробництва в Україні.

Ну й, звичайно, не потрібно забувати про бюджетне фінансування. Пасажирські залізничні перевезення є збитковими в Україні. Тут ми не унікальні: у більшості країн ЄС залізниця в галузі пасажирських перевезень виконує насамперед соціальну функцію, а тарифи встановлюються не за принципом собівартості, а з огляду на платоспроможність населення. Проте на цьому схожість України та ЄС закінчується – європейські країни покривають збитки залізничних компаній від пасажирських перевезень. В Україні, на жаль, такого немає, тому відбувається крос-субсидування сфери пасажирських перевезень за рахунок прибуткових вантажних перевезень. Як результат, від нестачі інвестицій страждають обидва сегменти.

Перспективи

Слід зауважити, що зараз ситуація змінюється. У 2021 році Програма Президента України “Велике будівництво” вийшла за межі дорожнього будівництва й нарешті дісталася залізничної галузі. Уперше за 20 років за державні кошти здійснено закупівлю 100 пасажирських вагонів виробництва Крюківського вагонобудівного заводу, які виробник обіцяє передати "Укрзалізниці" до кінця 2022‐го.

Також у Державному бюджеті України передбачено кошти на електрифікацію окремих ділянок залізничних колій, зокрема "Черкаси – ст. Тараса Шевченка" в м. Сміла та "Житомир – Новоград-Волинський", що підвищить швидкість і якість пасажирських перевезень на цих маршрутах. Крім того, до кінця року планується запустити приміські електропоїзди з Києва до м. Васильків, що матиме позитивний вплив на транспортну ситуацію в столиці та розвантажить під’їзди до Києва автомобільною дорогою М‐05 "Київ – Одеса".

Зрозуміло, що інвестиції в розвиток залізниці мають відносно довгий термін окупності або й узагалі можуть не повернутися. Проте варто враховувати їхню соціальну складову з огляду на підвищення швидкості та комфорту перевезень, а також значний мультиплікативний ефект, що здатен дати поштовх практично всім галузям господарства й посилити конкурентоспроможність економіки України.

Більше цікавих матеріалів — у свіжому номері журналу MINTRANS. Також підписуйтесь на нас у Telegram та Facebook, щоб бути в курсі актуальних новин про інфраструктуру в Україні та світі. Якщо у вас є інформація, яка може зацікавити редакцію – надсилайте її на нашу пошту: editor@mintrans.media

2022-02-24 09:18:52
Усі поїзди до та зі столиці, а також поїзди західного напрямку курсують за графіком
2022-02-23 15:38:19
На сьогодні потребують оновлення 9772 км колій, а чверть колійних машин компанії перебувають на ремонті
2022-02-23 15:26:24
Компанія закликає органи державної влади та РНБО захистити її активи
2022-02-23 13:31:24
Період навантаження триватиме з 6 по 9 березня