Держава не поспішає розв’язувати проблему портових зборів
2021-10-11 15:30:00

Держава не поспішає розв’язувати проблему портових зборів

Автор: Ніякий Іван

Авторська колонка директора ТОВ "Краншип", віцепрезидента Морської палати України Івана Ніякого

В Україні сьогодні функціонує 13 морських портів. Щорічно до них заходять тисячі суден. Підтримка інфраструктури порту коштує чималих грошей. Передусім це акваторія, причали, канали, маяки та інші гідротехнічні споруди. Тому з кожного судна, яке заходить до порту, стягуються портові збори. Це звичайна світова практика, навряд чи у світі знайдеться "безплатний" порт. Однак підходи до визначення ставок і порядок стягнення в різних країнах істотно відрізняються.

У світі історично прижилися дві концепції визначення ставок портових зборів – англійська та французька.

Англійська модель розглядає порт як самостійне комерційне підприємство. Воно утримується і розвивається окремо від суб'єктів господарювання та не фінансується з державних і місцевих бюджетів. За такої моделі портові збори мають цілком покривати витрати на утримання порту та приносити певний прибуток.

Французька модель розглядає порт як частину логістичного ланцюжка з перевезення вантажів. Відповідно головна мета порту – забезпечення ефективного перевантаження вантажів та обробки суден, а портові збори спрямовані на покриття лише частини витрат портів. За такої моделі основний дохід забезпечується за рахунок діяльності суб'єктів господарювання. Яким шляхом пішла Україна? Законодавство точно прописано за "англійською моделлю".

Стаття 22 Закону "Про морські порти" так і називається: "Портові збори". Вона розкриває склад і призначення портових зборів: 
"У морському порту справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний. Використання коштів від портових зборів допускається винятково за їх цільовим призначенням. Фінансування утримання гідротехнічних споруд в обсягах, необхідних для підтримання їхніх паспортних характеристик, здійснюється за рахунок портових зборів, що справляються в морських портах, де розташовані такі гідротехнічні споруди".

Ключова фраза статті: "використання винятково за цільовим призначенням". Тобто канальний збір може використовуватися тільки на підтримку каналів, причальний – причалів і т. ін. Тож увесь виторг від портових зборів має повністю йти на портову інфраструктуру. Але на практиці все має зовсім інакший вигляд.

Відповідно до затвердженого фінплану Адміністрації морських портів України (АМПУ), на 2021 рік заплановано такі фінансові показники:
- виторг – 8 млрд грн;
- чистий прибуток – 2 млрд грн;
- відрахування до бюджету – 3,8 млрд грн;
- капітальні інвестиції – 0,97 млрд грн.

Ситуація комічна. Керівництво АМПУ заявляє, що до державного бюджету буде спрямовано майже половину річного виторгу. І тут-таки каже, що на розвиток портів необхідно залучити 17 млрд гривень інвестицій.
Ставки портових зборів в Україні – одні з найвищих у світі. При такому рівні доходів наша портова інфраструктура повинна бути однією з найкращих у світі. Але вона перебуває в жалюгідному стані. І причина все та сама – нецільове використання.

Відповідно до Закону України "Про морські порти" розмір ставок портових зборів має встановлювати Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, за затвердженою нею методикою. Нацкомісія досі не створена. Не розроблено й методику визначення ставок портових зборів. Крім того, утримання апарату самої АМПУ коштує близько мільярда гривень на рік.

Вийти із ситуації, що склалася, дуже просто.

По-перше, необхідно домогтися виконання законодавства щодо цільового використання портових зборів.
По-друге, потрібно нарешті створити Нацкомісію та затвердити методику визначення розмірів ставок портових зборів.
По-третє, виключити портові збори з доходів і витрат АМПУ при розрахунку прибутку.