Як працює логістична компанія «Нової пошти»
2021-01-14 15:40:28

Як працює логістична компанія «Нової пошти»

День з керівником однієї з найбільших логістичних компаній України Андрієм Нестеренком

Зібрати за день тисячу наборів для UNICEF із масками й антисептиками та відправити їх в українські школи до 1 вересня – для директора «НП Логістик» Андрія Нестеренка не виклик, а одне із сотень замовлень. Ритейл може піти в онлайн, але хтось повинен забезпечити доставку товару. Так логістика стає ядром нової економіки. MINTRANS досліджував фулфілмент­-центр компанії «НП Логістик». Вражає. На початку тижня перед логістичним складом вишикується черга фур: це машини, що затрималися на митниці у вихідні.

«Прийшов великий автопарк, багато вивантажень. Відповідно, сьогодні основна робота буде пов'язана зі входом і прийманням товару наших клієнтів», – пояснює «штовханину» Андрій Нестеренко після швидкої наради в «операціях». Так називається операційний департамент. Рівно о дев'ятій ранку тут «наводиться фокус на завдання дня». 

– Андрію, ви генеральний директор, а займаєтеся операційною роботою... 

– Я безпосередньо спілкуюся з більшістю клієнтів і маю знати, що відбувається на рівні виконання завдань. Фулфілмент – це постійний аналіз циклів. Він починається з трирічного планування і поступово звужується до року, кварталу, місяця та дня. Денний цикл – основний. Конвеєр не зупиняється: вхід товарів, вихід, внутрішньоскладська робота повинні бути виконані на 100%. Нічого не переноситься з поточного дня на наступний. 

Наступні кілька годин із Нестеренком прояснюють, як часто в «операціях» змінюються завдання. Застрягли в заторах фури – потрібні додаткові руки, щоб швидше розвантажити товар після прибуття. Сьогодні частину працівників переводять на більш завантажений об'єкт, завтра й зовсім доведеться наймати персонал. Чотири кадрових агентства, з якими співпрацює компанія, готові запропонувати складських робітників навіть пізно ввечері. Склад «НП Логістик» працює 24/7. – Пройдімо на склад, – запрошує Нестеренко. – Тільки перевзуємося. 

Робочі сандалі важчі від звичайних: носики захищені металевими пластинами. Усі гості на складі, як і співробітники, повинні бути в захисному спецвзутті та яскравих жилетах безпеки. Між стелажами, сигналячи на поворотах, снують навантажувачі. 

На двох складах «НП Логістик» (їхня загальна площа – 30 000 квадратних метрів) збирають замовлення клієнтів компанії – десятків інтернет-­магазинів, маркетплейсів і офлайнових торговельних мереж. Загальна пропускна здатність складів – до 50 000 замовлень на день. 

 

І ще ялинку

У день візиту MINTRANS велика частина прибулих фур – від IKEA. В Україні шведський гігант намагається налагодити роботу інтернет­-магазину з травня цього року. П'ятирічний контракт на обслуговування, у межах якого «НП Логістик» забезпечує відповідальне зберігання товарів на складі, комплектацію всіх замовлень та їх відправлення одержувачам, IKEA уклала з логістичним оператором ще наприкінці 2018­го. 

Ще до оголошення тендера IKEA Андрій знав, які кваліфікаційні вимоги виставить потенційний міжнародний партнер. За плечима Нестеренка – досвід роботи у французькій логістичній компанії FM Logistic, яка представлена в 14 країнах Європи, Азії та Латинської Америки. 

– Я добре знайомий із роботою IKEA в Чехії, Польщі та Румунії. Цей відомий світовий бренд керується єдиними стандартами у всіх країнах, – ділиться наш співрозмовник. 

– Які стандарти прописані в тендері? 

– Було багато фільтрів. Перший критерій – компанія ­партнер має бути цілком прозорою з погляду сплати податків. Також оцінюють рівень безпеки на складі, стандарти організації роботи та виробничо-­технологічну базу. 

– Які стандарти привнесли ви як управлінець із міжнародним досвідом? 

– Я дружу з математикою зі школи. (Усміхається.) Система управління – це математична модель. В основі всього лежать принципи компанії, на них будуються правила. Потім, виходячи з правил, розробляються процедури. Завдання лідера – вдихнути життя в цю піраміду. Дивіться! 

Нестеренко вказує на плакат. На ньому ключові принципи компанії, і перший з них – «відповідальність». 

– Правило, що ґрунтується на цьому принципі, звучить так: «Кажи, що ти будеш робити, і роби те, що ти сказав». Далі йдуть конкретні алгоритми: як саме діяти співробітникам... Привіт! 

Генеральний директор помахом вітає начальника складу, який проїжджає повз на самокаті. Для переміщення між секціями самокати почали використовувати зовсім нещодавно. 

– Так швидше, але я поки не катаюся, – усміхається Нестеренко. – Ось це складська територія IKEA, ми в зоні контролю. Усі зібрані замовлення потрапляють на пакувальні столи тільки після контрольної перевірки і подвійного сканування товарів. 

– Чому стільки фур IKEA? Високий попит? 

– IKEA розпочала інтернет­-продажі в Україні. До нас на склад доправляють тисячі товарних найменувань. В одному замовленні можуть бути шафа, ліжко, стіл, крісла, килимок і ще ялинка. Крім того, IKEA готується відкрити магазин у Києві. На нашому складі наразі формується товарний запас. 

 

Цікава штука

У «Нової пошти» пік попиту припадає на передноворічні та різдвяні свята. А в «НП Логістик» пікова точка – «чорна п’ятниця». У дні розпродажів навантаження на фулфілмент-­оператора запросто може зрости у 20 разів. 

У форматі В2С і В2В «НП Логістик» обслуговує два товарних потоки: електронний та фізичний роздріб. На очах MINTRANS паралельно з відвантаженням інтернет-­замовлень IKEA на сусідніх рампах працівники складу завантажують до фури велику партію телевізорів для магазинів мережі «Фокстрот». 

Частка електронної комерції серед клієнтів «НП Логістик» досить велика. І вона продовжує стрімко зростати, зокрема через пандемію. Нестеренко не хоче ділитися даними, але погоджується із загальним трендом: коронавірус підштовхнув розвиток електронної комерції в нашій країні. Відкату не передбачається – ринок зробив великий крок уперед. 

Класичні ритейлери активно переключаються на онлайн. Наприклад, різні групи товарів магазину «Ашан», які зберігаються на складі «НП Логістик», відправляються винятково замовникам їхнього інтернет­-магазину. 

– Який потік складніше обслуговувати – фізичний роздріб чи електронну комерцію? 

– Ключовий функціонал фулфілменту в тому, що ми працюємо з палетою, коробкою і штукою. До роздрібних мереж відвантажуються палети й коробки. Особливість електронної комерції в тому, що робота з товарами повинна бути поштучна: зберігання, облік, збір замовлення. 

Директор «НП Логістик» показує ділянку, де вибивають фіскальні й товарні чеки. Їх потім вкладуть у замовлення, які відправлять до внутрішнього відділення «Нової пошти», що на території складу. 

 

Від великого до малого

Кількість великих клієнтів «НП Логістик» відповідає числу невеликих інтернет­-магазинів. На початку пандемії частина магазинів закрилася, але влітку й восени відкрилися нові майданчики і сегмент зріс удвічі. 

– Скільки має бути замовлень на день, щоб малий бізнес віддав зберігання і логістику на аутсорс? 

– У кожного своя межа. Зростає ж не тільки кількість замовлень, але й номенклатура товару. Компанія повинна відповісти на запитання: «Що є моїм основним бізнесом?» Наприклад, це садові меблі. Їхній власник точно знає, які переваги у клієнтів і як зробити якісний затребуваний товар. Але що він розуміє в логістиці? Припустімо, він орендував власний склад. І поки це 10 позицій, усе буде нормально. Але коли їх стане 1000, хто зможе цим керувати? Насправді, це дуже складний процес. 

Нестеренко показує MINTRANS, з яких етапів складається процес. На склад товар доставляє вантажний автомобіль. Його повинні розвантажити і прийняти товари згідно з внутрішніми стандартами: зареєструвати в системі, перевірити цілісність, термін придатності тощо. Залежно від обсягу поставки та необхідних сервісів у межах приймання, процес може зайняти від 30 хвилин до двох годин. 

Відкривається рампа... 

– Ось дивіться, вантажівка під дах завантажена інтер’єрним декором. Товар прийшов насипом. Так завантажили, щоб оптимізувати обсяг вантажівки, – пояснює наш співрозмовник. 

Йдемо між стелажами. Зберігання на складі «НП Логістик» адресне: на якому стелажному місці опиняться товари, розподіляє автоматизована система. Зона зберігання займає верхні яруси стелажів, внизу – зона збірки замовлень. Збірка починається відразу після того, як система отримала й розподілила замовлення. 

– Скільки часу минає з моменту оформлення замовлення на сайті до відвантаження? 

– Замовлення потрапляє до системи складу «НП Логістик» за 5-10 хвилин після кліка покупця інтернет-­магазину. Відразу ж починається збірка: дрібні замовлення комплектують і пакують у середньому за 30 хвилин, а великогабаритні – протягом 1,5 години. Замовлення, що надійшли до 14:00, їдуть після обіду. Ми з кур’єрською службою «Нової пошти» працюємо за єдиними стандартами. 

Доставка Києвом здійснюється того самого дня, Україною – наступного. 

– Як ви балансуєте в низький сезон? 

– У нас різні клієнти. Коли в одного низький сезон, в іншого починається підйом. Наприклад, улітку більше купують меблі, а взимку – запчастини для автомобілів. 

До речі, на прикладі цього ринку можна зрозуміти, де ми в бізнес­моделі. На ринку запчастин був довгий ланцюжок збуту: імпортер реалізовував продукцію великим оптовикам, ті продавали її дрібному опту, і тисячі посередників доставляли запчастини на СТО. Тепер принципово інша модель: імпортер безпосередньо працює зі станціями. А ми забезпечуємо зберігання, комплектацію замовлень і логістику. 

 

Коротким шляхом

Світовий ритейл рухається до платформ. Глобальні платформи вже об’єднують мільйони продавців і покупців з усього світу. Наприклад, на Amazon торгує близько 8 млн підприємців. І для них, ще 2006 року, компанія розробила послугу Fulfillment by Amazon. За комісію підприємці отримують зберігання та обробку замовлень. 

– Маркетплейси виключають із логістичних ланцюжків дистриб'юторів. Виходить,
у цифровій економіці вся фізична доставка дістанеться фулфілменту? 

– Цілком правильно. Маркетплейси – це робота зі штукою. Ви можете замовити одночасно телевізор, мікрохвильову піч, граблі та зошит. Ці товари відправлять різні постачальники, але ви отримаєте все в одному замовленні. Збирати замовлення і забезпечувати безперебійність продажів – це і є наша ключова функція. 

Фулфілмент слідом за електрон­ною комерцією зростає в середньому на 25-30% щорічно. Це світова тенденція, яка вже прийшла на український ринок. 

– Якою ви бачите логістику майбутнього? Яка модель дозволить оптимізувати фізичну доставку в межах глобального ринку? 

– Група компаній «Нова пошта» якраз і працює з глобальною моделлю. «Нова пошта Глобал» займається міжнародною доставкою, тобто здійснює імпорт і експорт товарів. «НП Логістик» – це склад, який зберігає товари й обробляє замовлення, відправляючи їх кінцевим покупцям через службу доставки «Нова пошта». Ланцюжок замикає наша фінансова компанія «Пост Фінанс», що приймає оплату за отриманий товар. 

– Чи скорочуються самі логістичні ланцюжки у фулфілменті? 

– Правильніше буде сказати, що вони оптимізуються під завдання. Наприклад, «Леруа Мерлен» сказав: «Ми хочемо онлайн-­торгівлю, але нам не потрібне зберігання, у нас свої великі площі. Можете запропонувати іншу технологію?» Сьогодні для «Леруа Мерлен» ми збираємо кілька сотень посилок щодня. 

Вони щодня відправляють нам товари з різних магазинів своєї мережі. Ми їх вивантажуємо і просто на етапі приймання починаємо сортувати. Ця послуга називається крос­-докінг (коли вантаж того самого дня перетворюється на посилки і відправляється одержувачам). 

Крос­-докінг скорочує логістичні ланцюжки. Припустімо, офлайн­-клієнт отримав велику кількість онлайн­-замовлень, а товару на складах у нього немає. Але він є в імпортера чи великого постачальника. За класичною системою постачальники привезли б його на розподільний центр клієнта, він би відправив його нам, ми б поставили товар на зберігання і потім зібрали. Але ми вирізаємо шматок ланцюжка, і тепер постачальники везуть товар нам напряму, його відразу ж сортують, упаковують і відправляють замовникові кур’єрською доставкою або до відділення «Нової пошти». 

– Ви виграєте за рахунок служби доставки? 

– Точніше, за рахунок комплексних рішень. Логістика – це рівняння із сотнею змінних. І під кожну змінну в нас є відповідна послуга. Але які з них потрібні конкретному клієнтові? Ми не продаємо стандарт, це завжди «індпошиття». Комусь потрібні міжнародка, фулфілмент, доставка і фінанси. А інший клієнт скаже: «Я все виробляю тут, але мені потрібно, щоб ви повісили штрих­ коди, а потім ще й сфотографували товар, щоб на сайт викласти». Тому весь процес вибудовується індивідуально. Сьогодні зустріч із новим клієнтом – буду розв’язувати нове рівняння. (Усміхається.) 

За годину Нестеренко вирушає на зустріч. Це буде особисте спілкування з клієнтом. Хоча через карантин 70% його робочих контактів перейшли в онлайн. Директор логістичної компанії цьому не радий: уважає, що зрозуміти клієнта простіше за столом переговорів. 

 

Роботи і люди

Після зустрічі з клієнтом, яка займає всю другу половину дня, на Нестеренка чекає підбиття підсумків в «операціях» і нарада з ейчарами. Для кожного відділу – свій день. Тиждень починається з фінвідділу. 

У середу – спілкування з технічним департаментом, у четвер – із маркетингом, п’ятниця присвячена IT. 

– Ваші склади вже оцифровані. Що розробляєте з айтішниками? 

– Власне логістичні ланцюжки у світі маркетплейсів скорочувати нікуди. Тому ми займаємося оптимізацією всередині ланцюгів постачань. Технології дозволяють скоротити витрати і час. А отже, отримати нову ефективність. 

Штучний інтелект, який вже відповідає на телефонний дзвінок чи в месенджері – це оптимізація всередині ланцюжків. Або 4G. Є клієнти, які мешкають у таких куточках України, яких немає навіть на Google­-мапах. Але в них з’явився Інтернет, і вони також тепер купують онлайн. А «Нова пошта» їм усе доставляє. 

R&D завжди актуальний. Нові технології з’являються кожні три місяці... Випереджати складно, але до штучного інтелекту й роботизації ми йдемо. 

– Уже інвестуєте в роботів? 

– Автоматизація та роботизація здійснюється суворо за математичною формулою. Обсяг замовлень досягає певної величини – починаємо інвестувати. Якраз зараз обговорюємо, яке нове обладнання закупимо на наступний рік. Інвестиції в роботів, думаю, у найближчому майбутньому. 

– Що це майбутнє наблизить? 

– Ніякі цифрові сервіси не працюватимуть без розвитку фізичної інфраструктури. Тому ми починаємо масштабувати бізнес і виходити в регіони. Ключові запити йдуть з Одеси і Дніпра. Обговорюємо проєкт і в Західній Україні. Нашим потенційним партнерам потрібна швидкість, тому ми рухаємося до кінцевого споживача. 

– Яка інновація здивувала особисто вас? 

– У фулфілмент­-центрі Amazon мене спантеличили дії одного з працівників. На процесі сортування він розкидав товар по полицях, але при цьому нічого не сканував. Потім я зрозумів, що в них стоять спеціальні камери, які автоматично зчитують комірку і заносять дані до програми. Це машинний зір. 

– Як ви опинилися в Amazon? 

– Був в Америці у відпустці з родиною, не міг проїхати повз. Записався на екскурсію за два тижні, скорегував маршрут і показав дітям, що тато незабаром упроваджуватиме в Україні. 

– У фулфілменті роботи можуть замінити людей? 

– Поки що робот може обробити не всякий товар. Із малогабаритним вантажем усе очевидно, але тільки­но товар стає крупнішим, виникають питання. У майбутньому люди переключаться на інші завдання. Уявімо собі організацію. Вона успішна, займає великий будинок. Але раптом усі люди різко встали й вийшли... Тепер це організація чи просто порожня будівля з автоматизованою системою всередині? Хоч як крути, організація – це завжди люди, навіть у новому цифровому світі. 

 

Інтерв'ю: Тетяна Коломиченко | Фото: Емма Солдатова

2020-03-13 11:45:11
Глава Укрпошты не будет участвовать в конкурсе на должность председателя правления Укрзалізниці
 
2020-03-02 18:44:13
Чистый доход от реализации товаров, работ, услуг Укрпошта в 2019 году составил около 8,1 млрд грн
2020-02-25 14:18:41
Помимо внутренних рейсов, FlixBus увеличит количество международных маршрутов
2020-02-20 12:23:40
Игорь Смелянский получает больше, чем получал Кравцов, но меньше Коболева