Вадим Гутцайт: «Дуже складно побудувати за рік те, що не будували 30 років»
2021-07-15 12:13:00

Вадим Гутцайт: «Дуже складно побудувати за рік те, що не будували 30 років»

Міністр молоді та спорту Вадим Гутцайт — про те, як держава планує реанімувати спортивну інфраструктуру

Інфраструктура – найслабше місце українського спорту. Вік більшої частини спортивних об'єктів перевищує 30 років, вони потребують серйозної модернізації. Як держава планує реанімувати спортивну інфраструктуру, в інтерв'ю MINTRANS розповів міністр молоді та спорту Вадим Гутцайт.

— Міністерство молоді та спорту проводить аудит спортивної інфраструктури. Які його попередні результати? Як загалом оцінюєте стан спортивної інфраструктури у країні?

— Після розпаду Радянського Союзу спортивною інфраструктурою практично ніхто не займався. Траплялися поодинокі випадки будівництва спортивних об'єктів під конкретний вид спорту, але глобальних проєктів не було. Тобто наші спортсмени тренуються у спортивних комплексах, побудованих 30 років тому.

Одна з важливих ініціатив президента України Володимира Зеленського – розвиток спорту та спортивної інфраструктури. Спортивні об'єкти будуються в межах президентських програм «Велике будівництво» і «25 спортивних магнітів». На такому рівні питання спортивної інфраструктури з 1991 року ще не підіймалося. Ми зараз завершуємо об'єкти, які почали будувати 5-10 років тому. У межах президентської програми «25 спортивних магнітів» торік ми ввели в експлуатацію 8 спортивних об'єктів. Цього року плануємо реалізувати ще 5-7 об'єктів. Загалом програма розрахована на чотири роки.

— В Офісі Президента інфраструктуру називають головною проблемою українського спорту. Чи згодні ви з цією тезою?

— Так, цілком. Президент сьогодні дав чіткий меседж: потрібно розбудовувати інфраструктуру.

— Чи бачите ви залежність між нестачею спортивної інфраструктури та результатами українських спортсменів на міжнародних змаганнях?

— Ми всі розуміємо, що спортсмени повинні тренуватися в хороших умовах. Це означає, що нам потрібно будувати зали, закуповувати нове обладнання. Я знаю історії, коли за місяць до Олімпіади закуповували гімнастичні килими. Такого не має бути. Це дуже некомфортні умови для спортсменів. Спортсмени повинні тренуватися на тому обладнанні, на якому вони виступають на чемпіонаті світу, чемпіонаті Європи, Олімпійських іграх тощо. Вважаю, що хороша інфраструктура є дуже важливою і безпосередньо впливає на результат наших спортсменів на міжнародних змаганнях. І я кажу зі свого досвіду, адже пройшов шлях від спортсмена до міністра. Сьогодні ми максимально націлені на оновлення інфраструктури, це критично важливо для розвитку спорту. 

— Які види спорту зараз потребують нових спортивних комплексів?

— Нині всі види спорту мають тренувальні бази. Десь умови кращі, десь – гірші. Є види спорту, де активно допомагають федерації та навіть будують самостійно спортивні арени. Є види спорту, в інфраструктуру яких вклала держава. Звичайно, є види спорту, наприклад фехтування, де необхідно покращувати інфраструктуру. Приміром, зараз у фехтувальників немає єдиної бази для тренувань. У спортивній арені, що в Конча-Заспі, ми будуємо сучасний зал для фехтування, де тренуватиметься збірна команда України.

— Спортивні федерації кажуть про нестачу об'єктів для занять, зокрема басейнів і льодових арен. Як міністерство підходить до розв’язання цієї проблеми?

— У межах програми «Велике будівництво» в багатьох регіонах країни вже розпочато будівництво басейнів. Президент поставив завдання в кожному регіоні побудувати сучасний басейн. Розпочато будівництво льодових арен. Це дуже важливий аспект. Потрібно розуміти, що дуже складно побудувати за рік те, що не будували 30 років. Це досить тривалий процес: треба виділити землю, розробити проєкт.

Уперше в історії міністерство отримало субвенцію на будівництво багатофункціональних спортивних комплексів, у межах програми «25 спортивних магнітів». Зараз ми проводимо конкурс з відбору цих проєктів. Дуже важливо, що проєкт підтримують на найвищому рівні. Відразу всі пожвавилися. Крім того, 10% від бюджету Державного фонду регіонального розвитку йде на спортивну сферу. Плануємо будівництво басейнів у Полтаві, Маріуполі. Хочуть побудувати льодові арени Мелітополь та Харків.

— Сьогодні на місцях оптимізують мережу спортивних дитячо-юнацьких шкіл. Як це впливає на підготовку юних спортсменів?

— Коли йде об'єднання територій, то можлива оптимізація дитячо-юнацьких шкіл. Без узгодження з міністерством провести таку оптимізацію не можна. Ми узгоджуємо оптимізацію школи тільки тоді, коли на одному з таких об'єктів немає необхідної матеріально-технічної бази. У цьому разі можливе об'єднання кількох шкіл в одну. При цьому місцеві органи повинні надати повну інформацію про те, як будуть працевлаштовані тренери, і перевести дітей з однієї дитячо-юнацької школи до іншої. Закривати школи ми не дозволяємо, можемо узгодити тільки їх оптимізацію, яка допоможе їм ефективніше працювати. Ми ретельно вивчаємо це питання, перш ніж ухвалити рішення.

— Який загальний бюджет фінансування спортивної галузі цього року? Скільки коштів буде спрямовано на будівництво спортивної інфраструктури?

— Цього року на розвиток спорту виділено 7,6 мільярда гривень. До цієї суми входять витрати на підготовку до Олімпійських і Паралімпійських ігор, закупівля необхідного обладнання, стипендії та заробітні плати. Близько 1,6 мільярда виділено на реконструкцію та будівництво спортивних об'єктів, 500 млн гривень – на проєкт «25 спортивних магнітів».

— Президентська програма «25 спортивних магнітів» почала діяти минулого року. Які завдання Міністерство молоді та спорту ставить перед собою при реалізації цього проєкту?

— Ми хочемо, щоб у кожній області з'явився багатофункціональний спортивний комплекс. Це може бути багатофункціональний зал, футбольний стадіон, водна або льодова арена. Основний критерій – щоб у цьому комплексі могли проводити тренування щонайменше з  п'яти олімпійських видів спорту.

— За яким принципом відбирали спортивні об'єкти минулого року?

— Торік ми здебільшого добудовували об'єкти, які стояли по 5-10 років. Фактично там був закладений фундамент, побудовані стіни й більше нічого не було. Ми не могли починати нові об'єкти, коли є багато недобудованих.

Ми спілкувалися з мерами міст, губернаторами щодо недобудованих проєктів. Виїжджали на місця, дивилися об'єкт, проєктну документацію. Було важливо зрозуміти, чи підходить він під наші критерії, для яких видів спорту призначений, скільки олімпійських команд тут можуть проводити тренування, скільки місцеві органи готові вкласти в цей об'єкт. Оскільки минулого року в нас не було субвенції, фінансування йшло з Державного фонду регіонального розвитку та місцевих бюджетів. Після цього вже ухвалювали рішення, чи може об'єкт увійти до програми «25 спортивних магнітів».

— Як проходитиме відбір цього року?

— Цього року, як і минулого, створена комісія з відбору об'єктів, яка оцінюватиме подані проєкти та ухвалюватиме рішення щодо фінансування. Стосовно основних критеріїв відбору, то об'єкт має відповідати вимогам для проведення всеукраїнських і міжнародних змагань, а також навчально-тренувальних зборів для національних збірних команд зі щонайменше п'яти олімпійських видів спорту. Відповідність об'єкта таким вимогам повинні підтвердити Всеукраїнські федерації, після завершення робіт із будівництва та реконструкції мають його сертифікувати. Також передбачена вимога щодо кількості глядацьких місць, їх повинно бути не менш як 500. Важливо отримати весь комплекс документів, щоб після того, як місцева влада отримає фінансування, вона відразу приступила до будівництва або реконструкції, а не проводила тендерні процедури, які можуть затягнутися на кілька місяців.

Ще одна умова: обласна рада мусить профінансувати щонайменше 10% від загальної вартості робіт, запланованих на перший рік, це для нових об'єктів, а для вже розпочатих – співфінансування має бути не менше ніж 10% від залишкової вартості робіт. Ясна річ, вітається, якщо місцева влада готова профінансувати і 20, а то і 30%. Дуже важливо, щоб муніципалітети заклали достатню суму до бюджету на будівництво об'єкта й були налаштовані довести будівництво до кінця, а не тільки отримувати гроші з державного бюджету. Тому, коли ми бачимо серйозні наміри розвивати спорт у конкретному місті, це, безумовно, плюс.

Для того щоб розуміти, як муніципалітети бачать подальший розвиток об'єкта, вони повинні надати фінансово-економічне обґрунтування щодо подальшого плану розвитку й експлуатації спортивного об'єкта з визначенням джерел фінансування на період до трьох років.

— Хто увійшов до складу відбіркової комісії?

— До складу комісії увійшли працівники Міністерства молоді та спорту, а також народні депутати України – члени Комітету Верховної Ради з питань бюджету та Комітету Верховної Ради з питань молоді та спорту.

— Скільки вже подано заявок на участь у програмі «25 спортивних магнітів»?

— Згідно з постановою Кабміну про затвердження Порядку та умов надання субвенції на розвиток спортивної інфраструктури, пропозиції щодо проєктів приймав Мінмолодьспорт до 20 квітня. З різних регіонів України – як великих міст, так і сіл та містечок – надійшло 123 проєкти. Їх було подано на розгляд комісії. Комісія на своєму засіданні відібрала ті, щодо яких було надано необхідні підтверджувальні документи, визначені Порядком та умовами. На наступному засіданні комісії ініціатори цих проєктів повинні їх представити. Вже після цього комісія ухвалюватиме рішення.

— Цього року бюджет проєкту становив 500 млн гривень. Як буде розподілятися фінансування?

— Будівництво великих спортивних об'єктів не розраховане на один рік. Наприклад, якщо було подано проєкт, вартість якого 100 млн гривень, комісія може ухвалити рішення виділити на будівництво об'єкта 50 млн, частину коштів забезпечить муніципалітет. Наступного року цей проєкт може знову подаватися на конкурс і отримати забракле фінансування. Ми зацікавлені не починати та кидати об'єкти, а добудовувати їх до кінця.

— Існують альтернативні джерела фінансування проєктів спортивної інфраструктури. Наприклад, на державному рівні застосовуються інструменти міжурядових угод. Чи може такий інструмент бути використаний для розвитку спортивних центрів?

— Ми зараз спілкуємося з канадською будівельною компанією ССС, яка готова заходити на український ринок і будувати тут спортивні об'єкти. Нам цікава така співпраця в межах будівництва великих спортивних об'єктів. Ми розробили меморандум про співпрацю, він на етапі узгодження. Передбачається, що на будівництво об'єктів буде виділено кредит під державні гарантії. Конкретну суму ми поки не обговорювали. Детальні умови можемо обговорювати після підписання меморандуму.

— На який ефект ви розраховує після завершення проєкту «25 спортивних магнітів»?

— Для нас дуже важливо, щоб в Україні розвивалася спортивна інфраструктура. І це зі свого боку дозволить залучити дедалі більше людей для занять спортом. У кожному регіоні буде багатофункціональний майданчик, де люди зможуть займатися спортом. Це дасть поштовх до розвитку дитячо-юнацького спорту. У нашій стратегії до 2028 року ми поставили за мету розвивати спортивну активність у країні. Сьогодні рухова активність у країні на рівні 15%, ми хочемо збільшити цей показник до 35%. Для цього потрібно створювати умови. Це дасть змогу оздоровити населення країни і зменшити навантаження на медичну сферу.

Другий важливий момент – створення комфортних умов для професійних спортсменів. Я впевнений, що після того, як оновимо спортивну інфраструктуру, ми побачимо більше українських золотих медалей на міжнародних змаганнях. 

2021-12-01 12:23:13
Його звинувачують у розтраті бюджетних 900 000 грн
2021-11-29 07:41:22
Зарплату збільшать всім, окрім вищого керівництва підприємства
2021-11-28 19:33:52
Це рішення дозволить розпочати реконструкцію аеропорту
2021-11-26 14:23:36
Аеропортами за десять місяців скористалися 13,6 млн осіб, а авіакомпаніями – 8,2 млн пасажирів