Розумний тетріс: Як BERGER WMS допомагає керувати складом
2021-04-02 14:28:00

Розумний тетріс: Як BERGER WMS допомагає керувати складом

#новини_компаній

Складська логістика еволюціонує. Склад – це вже давно не комірник, що ставить «галочки» в журналі. Це процес, де головує не людина, а цифрова система. Принаймні так має бути.

Як керувати складом

Логістика давно стала ключем до побудови успішного бізнесу. І для того, щоб відповідати високим вимогам клієнтів, логістичні компанії витрачають чимало ресурсів на автоматизацію складських процесів.

Систем управління складом – безліч. Умовно їх можна розподілити на три типи: облікові, системи-локатори й автоматичні системи управління складом (WMS).

Найпопулярніші в Україні – облікові системи. Вони прості й порівняно недорогі. Вони можуть вести автоматизований облік і контроль руху товарів. Грубо кажучи, можуть виконувати мінімум необхідних функцій для роботи складу. І цього цілком достатньо для невеликого бізнесу.

Системи-локатори складніші та пропонують більше можливостей. Наприклад, вони можуть відстежувати переміщення товару між комірками зберігання. Також ці комірки можна розподілити за типами. Але це все ще не автоматичне керування процесом, адже основні рішення ухвалює персонал.

Якщо компанія має багато клієнтів і хоче повністю автоматизувати складську логістику, то їй необхідна WMS-система. Це рішення дозволяє автоматизувати всі складські операції. Від моменту прибуття вантажу, його пересування складом, комплектування та відправлення.

Є чимало систем, які називаються WMS, але ними є лише умовно. Наприклад, продукти на базі 1С. «На ринку дуже багато рішень на базі 1С. Але ця програма від початку не створювалася як складська. Це як машина з дерев'яними колесами. Вона начебто і їде, але не так, як треба», – пояснює СЕО логістичної компанії BERGER CARGO Валерій Баранівський.
 

Чому обирають WMS

Головна відмінність систем-локаторів від WMS – у локаторах немає логіки роботи з товаром (вантажем), цим займається оператор. Саме людина дає системі команду і контролює її виконання. У WMS людський чинник мінімізований. Оператор здебільшого займається імпортом завдань у WMS, комунікаціями з клієнтами й одержувачами, розставленням пріоритетів і документами для відвантаження. Тому у світі дедалі більше компаній використовують для автоматизації складської логістики саме Warehouse Management System.

У Європі та США цю систему застосовують відносно давно, на ринку є купа успішних рішень на кшталт SAP, Oracle або Microsoft Dynamix. Але вони не по кишені багатьом українським компаніям.

«Є багато рішень, які прийшли до нас із заходу: Microsoft Dynamics, Manhattan та інші. Але це продукти, які перебувають у преміумсегменті», – продовжує Валерій Баранівський.
 

Що таке BERGER WMS

Компанія BERGER CARGO заснована 2013 року. Два роки тому було ухвалено стратегічне рішення сконцентруватися на розвитку комплексної логістики. Нині компанія надає повний спектр логістичних послуг і є повноцінним 3PL-оператором. Після запуску BERGER CARGO зіткнулася з тією самою проблемою, що й більшість логістичних компаній в Україні. Обрати програму для роботи зі складом виявилося проблематичним завданням, оскільки наявні WMS-системи погано «відпрацьовували» специфічні запити клієнтів

«Особисто я – практик. А багато працівників з IT-компаній, які створюють складські програми, – ні. Вони програмісти й палети в очі не бачили. Тобто вони не розуміють життєвого циклу товару на складі», – зазначає очільник BERGER CARGO.

Рішення проблеми прийшло саме собою: якщо адаптувати зарубіжний продукт так складно, то треба зробити свій. Для цього й було створено компанію BERGER SOFT.

«На ринку дуже багато систем, які називають себе WMS, а фактично є локатором або довідником комірок, який просто вказує «це лежить там, а замовлення збирається там». Тому виникла ідея створити повноцінну систему для українського ринку. Так з'явилася BERGER WMS», – розповідає СЕО BERGER SOFT Сергій Мельник.

BERGER WMS – це система автоматизації складського господарства, яка була створена саме для потреб українських логістичних операторів. Вона здатна автоматизувати всі складські операції: приймання, розміщення на складі, комплектування замовлень і облік товарів, а також підтримує операції додаткового оброблення вантажу.

Який вигляд має цей процес? Усі вантажі, які надходять на склад, маркуються штрихкодами, які передають актуальну інформацію про товар. Працівники складу за допомогою сканерів цю інформацію передають до WMS-системи, а вона розподіляє товар по комірках (зонах) зберігання. Під час цього процесу система аналізує дані за умовами зберігання товару, як-от дозволені вологість, температурний режим, принципи товарного сусідства, терміни придатності та реалізації.

При переміщенні товару й руху техніки і працівників програма вибудовує оптимальні маршрути всередині складу, щоб уникнути нераціонального використання спецтехніки та персоналу.

WMS спрощує роботу працівників підприємства, збільшуючи їхню продуктивність мінімум на 30%. WMS оптимізує їхню працю, скорочуючи витрати власників компанії на персонал. «Ми вирішили зробити WMS для українського ринку. Продовжуючи порівнювати з автомобілями: якщо ми говоримо про продукти на базі 1С – то це «Жигулі». Microsoft Dynamics або Manhattan – це Rolls-Royce і Bugatti з відповідними ціною та якістю. У нас вийшов хороший Volkswagen», – жартує Баранівський.

Система також здатна справлятися зі складними завданнями. Наприклад, вона може планувати роботу комірника, який повинен збирати різноформатний товар: складати внизу палети найважче, а зверху – найлегше. Тобто програма контролює класи навантаження і вагогабаритні характеристики та збирає «тетріс»: щоб на споді не опинився туалетний папір, а згори – вода у дволітрових пляшках.
 

Простота і контроль

В основі BERGER WMS лежить база даних Oracle. Мовою розробки стало Oracle Application Express (Oracle APEX) – пропрієтарне середовище розробки прикладного програмного забезпечення на основі СУБД Oracle Database. Система завантажується як вебсервіс із будь-якої точки світу, де є підключення до Інтернету. Вона відкривається з планшету, телефону – на будь-якому пристрої.

«Немає ніяких специфічних вимог до системи. Ви повинні мати підключення до Інтернету і сучасний браузер. Наприклад, Google Chrome, Mozilla Firefox або Opera. З ними програма працює без проблем», – пояснює Сергій Мельник.

BERGER WMS має інтуїтивно зрозумілий інтерфейс українською мовою. Це важливо, оскільки більшість пересічних працівників українських компаній не знають іноземних мов. «Комірники, оператори дуже часто не мають вищої освіти. Вони звикли працювати руками. Тому програма повинна бути доброзичливою для простих людей. Вона мусить бути зрозумілою для тих, хто вперше прийшов на склад і взяв до рук сканер», – каже Валерій Баранівський.

«Подружитися» із системою – в інтересах персоналу. Часто-густо оплата праці для працівників складу залежить від обсягу виконаної роботи. Що більше документорядків працівник зібрав, то більше отримає бонусів. А програма все це фіксує. У підсумку за допомогою BERGER WMS керівник підприємства бачить KPI кожного працівника у вигляді обсягу виконаних робіт.
 

Чим BERGER WMS відрізняється від інших WMS-систем

Розробники з BERGER SOFT з огляду на власний досвід вирішили скоротити непотрібний функціонал. Це якраз те, через що виникають труднощі з адаптацією зарубіжних WMS-систем. Українську програму спростили, прибравши з неї всі «зайві кнопки». «Часто WMS-система намагається охопити все на ринку і продукт виходить перевантаженим. Як показує практика, працівники починають плутатися і використовують лише невелику частину функцій. Ми намагалися створити систему, яка на 90-95% закриє потреби фактично будь-якого логістичного оператора або виробника, який має власний склад. Решту 5-10% краще доопрацювати на етапі впровадження і конкретно під потреби клієнта», – говорить Сергій Мельник.

У BERGER WMS також максимально спрощена система звітності. Якщо в більшості логістичних компаній процес розробки специфічного звіту подеколи розтягується на місяці, то тут можна впоратися власними силами. У BERGER SOFT розробили спеціальний конструктор, за допомогою якого працівник, виставивши кілька «галочок», може створити звіт самотужки.
 

Перші клієнти

Особливо приємно розповісти про першого зовнішнього клієнта нашої системи. Після тривалого й детального тестування та успішного впровадження на BERGER CARGO програму передали компанії MAXUS, яка працює на ринку енергоощадних джерел світла.

«Раніше ми використовували для управління складом систему на базі 1С. Але там не було реалізовано адресне зберігання та інший потрібний нам функціонал. Виправити це вдалося за допомогою BERGER WMS, тому що це зручна і доступна система автоматизації складу», – розповідає директор із логістики MAXUS Віталій Мамон.

Налаштувати роботу софту вдалося в три етапи, включаючи тестування, виправлення дрібних помилок і повноцінний запуск.

«Ми перебуваємо в Харкові, і BERGER CARGO відправляла нам власних працівників для навчання нашого персоналу роботі в цьому софті. Вже з листопада ми повноцінно користуємося цією системою. Якщо виникають дрібні нюанси, вони виправляються за дзвінком», – додає Мамон.

Настільки швидка адаптація пояснюється тим, що система міститься в «хмарі» і всі обчислення відбуваються на серверному боці. У результаті клієнт отримує адаптивну систему, здатну працювати на будь-якому пристрої.

«Кінцевому користувачеві не потрібна IT-команда, щоб підтримувати сервери. Немає операційних витрат на охолодження приміщення, на електрику. Йому не потрібні дорогі ліцензії на операційні системи, бази даних та потужне обладнання. Все максимально просто», – підкреслює Сергій Мельник.

Сучасний ринок потребує сучасних рішень. Автоматизація складської логістики – незворотний процес, який здатен істотно підвищити ефективність компаній. Домогтися успіху в бізнесі можна тільки використовуючи сучасні знання і технології.

 

2021-02-01 10:26:22
За год компания перевезла 64,53 млн тонн грузов
2021-02-08 11:05:29
За месяц по реке перевезли 361 800 тонн грузов
2021-02-12 14:40:09
В январе 2021 года порты обработали 10 млн тонн грузов
2021-02-24 07:54:44
Предприятие планирует выйти в 2021 году на показатели 2019 года