Гендиректор Ekol Україна Андрій Голімбовський — про те, як розвивається ринок логістики
2020-10-15 12:13:08

Гендиректор Ekol Україна Андрій Голімбовський — про те, як розвивається ринок логістики

«Ми – комплексний провайдер рішень»

Ekol – одна з найбільших логістичних компаній України. MINTRANS поговорив з її керівником Андрієм Голімбовським про те, як розвивається ринок логістики.

Які типи вантажів уважаєте своєю спеціалізацією? Розкажіть стисло про специфіку кожного з них.

Наша компанія почала працювати не так давно, у 2001 році. Першим клієнтом став гігантський світовий бренд, один із лідерів у секторі FMCG, компанія Procter&Gamble. Зараз ми – партнер для багатьох виробників і дистриб’юторів у цьому секторі. Надаємо логістичні рішення широкого спектра в ланцюгах постачань із високою якістю. Нам важливо бути надійним і передбачуваним партнером для наших клієнтів. Як 3PL‐провайдер, ми зобов’язані приділяти увагу постійному підвищенню ефективності процесів, контролювати якість операцій і відповідність вимогам до товару під час зберігання, обробки і транспортування. З огляду на постійну зміну споживчих уподобань, професійний логіст повинен уміти ефективно працювати з різною структурою операцій, хай то палета, коробка чи штучка. 

Також ми маємо глибокі знання і досвід у секторі fashion omnichannel retail. Сьогодні ми дуже добре представлені в багатьох логістичних сервісах для виробників fashion‐індустріі. Специфіка цього сектору передбачає вміння працювати з сезонністю, оскільки багато виробників воліють шити колекції «зима‐літо». Інші бізнес‐моделі ґрунтуються на постійному оновленні колекцій, усе це призводить до великої флуктуації обсягів товарообігу. У цьому разі професійний логістичний провайдер просто зобов’язаний уміти ефективно управляти ресурсом, уникаючи вимушених виробничих втрат за рахунок грамотного планування й високотехнологічних рішень. 

Ми представлені в секторі логістики продуктів харчування. Індивідуально підібрані рішення під клієнта видаються серйозною перспективою для розвитку. Також рішення «індпошиття» ми пропонуємо для замовників з агросектору. Інтегровані рішення, в яких замовник отримує в одному місці сухий склад, холодний склад, митний склад і доставку від дверей до дверей, дуже сподобалися нашим партнерам. 

Ekol вийшла на український ринок 2013 року. Базою для експансії став логістичний підрозділ «Аcнова Холдинг», компанія «Комора‐С». Це було злиття чи поглинання? Чому компанія вирішила вийти на український ринок? Чи вдалося все задумане? Які потужності були в «Комори»? Клієнти? 

«Комора‐С» вже була зрілою, відомою компанією із сильним клієнтським портфелем, хорошою командою та експертизою в контрактній логістиці. Акціонери розуміли, що «Комора‐С» повинна займати передові позиції в секторі професійної логістики, і для цього потрібна була трансформація компанії. У той час Ekol Logistics активно виходив на європейський ринок, використовуючи свою сильну експертизу в транспортній логістиці, особливо інтермодальну логістику. Це й був той випадок, коли 1 + 1 = 3. Сильний гравець на українському ринку отримав посилення бізнес‐моделі за рахунок вливання знань і технологій міжнародного бренду. У 2013 році було створено спільне підприємство між «Аснова Холдинг» і Ekol, яке є 100% акціонером Ekol Logistics Україна. Сім років по тому Ekol Україна є одним із лідерів ринку. Активно розвивається, збільшивши свої продажі втричі. Сьогодні Ekol Logistics орендує 70 000 кв. м складських площ класу А для надання послуг своїм клієнтам, використовує сучасні ІТ‐рішення для управління процесами. У компанії працює майже 1000 осіб під керівництвом найкращих фахівців у логістиці та управлінні персоналом. Цьогоріч ми завершуємо етап трансформа‐ ції компанії, щоб вийти на новий рівень можливостей. Менеджерська команда Ekol Logistics вірить, що ми на початку нової епохи трансформації бізнес‐моделі, ми зможемо здивувати наших замовників новими рішеннями найближчим часом. 

Наші клієнти – це лідери своїх галузей. У кожній галузі ми співпрацюємо з топовими брендами: Kimberly‐Clark, Inditex (ZARA), LC Waikiki, P&G, GlaxoSmithKline, Goodwine, WINETIME, MARS, Limagrain та багатьма іншими. Стратегії розвитку таких компаній передбачають високоефективну модель ланцюжків постачань, ми стали частиною їхніх екосистем і генеруємо гідний внесок у посилення клієнтських бізнес‐моделей. 

Сьогодні Ekol Logistics – це не тільки про склад. Ми – комплексний провайдер рішень у ланцюгах постачань. Окрім складських сервісів і фулфілмент‐операцій, пропонуємо ще й усілякі транспортні продукти для наших клієнтів (міжнародні та внутрішньоукраїнські), митні послуги, доставку морем і авіа. 

Які площі ви орендували на етапі злиття і на який термін? Скільки разів переїжджали
і з яких причин? 

До інтеграції з Ekol Logistics ми оперували на двох об’єктах загальною площею 40 000 кв. м. Складські послуги передбачають серйозні інвестиції в обладнання, ІТ, офіси і багато іншого. Саме тому взаємодія з орендодавцем ґрунтується на довгостроковому партнерстві. Ринок складської нерухомості дуже непростий, наразі вакантність площ менш ніж 1%. Для розширення площ ми шукаємо партнерів, які готові будувати нові об’єкти, із сучасними технологіями енергозбереження та ефективним плануванням. 

За сім років ми переїжджали кілька разів. Річ у тім, що орендовані на той момент склади були продані, а нові власники мали інші плани щодо управління активами. Цей досвід виявився безцінним: ми навчилися управляти проєктами переїзду з мінімальними витратами часу й коштів. 

Як змінився ринок України за час вашої роботи? Як змінилася компанія? 

Ринок професійної логістики змінюється так само, як і будь‐який інший. Змінюються клієнтські вподобання, культура надання сервісу, стратегії в управлінні ланцюгами постачань. Як наслідок, змінюється погляд на аутсорсинг із боку бізнесу, який робить ставку на власну логістику. Дедалі більше бізнесів усвідомлюють, що логістика є їхньою конкурентною перевагою. Вони приділяють логістиці більше уваги в довгостроковому плануванні. 

Сім років тому ми були класичною аутсорсинговою компанією, яка вміла добре управляти наявними ресурсами. Поступово прийшли до розуміння, що можемо створювати більшу цінність для нашого клієнта. Межі нашої системи стали ширшими. Ми вже не бачимо себе тільки в логістичному бізнесі. Зараз ми – провайдер рішень, надаємо нашим клієнтам змогу масштабувати бізнес і стабільно зростати. Робимо це шляхом надання логістичних сервісів. Логістика – ядро нашого продукту, його «хардова» частина. Але це ще не все: ми можемо надавати рішення в усьому ланцюжку постачань. Ми працюємо від виробника до полиці магазину. Клієнт, віддаючи частину роботи нам як єдиному провайдеру, може значно підвищити ефективність бізнесу, зробити швидкість своєю конкурентною перевагою. Кожен товар, переміщаючись ланцюжком поставок, проходить певні етапи (транспортування, митне оформлення, складська обробка і т. ін.). На стику між ними виникають «острівці неефективності». Якщо на кожному етапі працюють різні підрядники, то проблеми накопичуються. А рішення від єдиного провайдера дозволяє позбутися «острівців неефективності».

Також ми активно будуємо екосистему. Зараз вона вже існує, але не є формалізованою. Крім того, ми хочемо залучити до неї більше гравців. Вони допомагатимуть нам реалізовувати ті компетенції, яких ми не маємо і не бачимо сенсу розвивати в собі. Наприклад, тільки 7‐8% поставок ми здійснюємо на власному транспорті, решту виконують партнери. І таких прикладів у нас багато. 

Можна сказати, ми завершили черговий етап трансформації компанії, який тривав із 2013 по 2020 рік. Ми стали зрілою і амбітною командою, що займає лідерську позицію на ринку і мріє змінити світ. Своє майбутнє ми бачимо в омніканальній і технологічній платформі ланцюжків постачань, а себе – ключовим гравцем національної логістичної екосистеми. 

Як змінюється логістика загалом у світі? 

Глобалізація ринку триває, як і діджиталізація процесів. Розвиваються платформні рішення, що змінюють правила гри в перевезеннях або закупівлях. Бізнес фокусується на проєктах, що збільшують продуктивність. Це й автоматизація, і роботизація. 

Я згоден із ключовими сьогоднішніми трендами, особливо резонують такі: 

1. Персоналізація в масштабі. Поліпшення клієнтського досвіду шляхом наведення більш різкого фокуса на персоналізацію – сьогодні це головний пріоритет і виклик для багатьох компаній. Водночас це може бути ключовим інструментом диференціації. 

2. Побудова екосистем. Передові компанії дійшли висновку, що побудова екосистеми виступає важелем у створенні комплексної ціннісної пропозиції на ринку. Разом із тим важливо шукати способи ефективної взаємодії з екосистемами партнерів у ланцюжку постачань. 

3. Реалізація діджитал‐стратегій, що надають бізнесу нелінійного прискорення. Сьогодні вже мало працювати тільки з якістю. Постійне покращення процесів стає рутиною для провідних логістичних провайдерів. Лише у зв’язці з упровадженням інновацій є можливість створювати нові проривні продукти і шліфувати свою унікальну перевагу. 

4. Повсюдна доступність технологій, що розвиваються. Big Data і робототехніка знаходять більш широке поширення. Клієнти прагнуть випробувати нові технології. Тепер перед ними стоїть завдання визначити, які технології не тільки принесуть найбільшу віддачу від інвестицій, але й будуть більш ефективно інтегровані в наявні операції. 

5. Мікро‐фулфілмент‐центри. Відстань між споживачами і бажаними продуктами найближчими роками продовжить скорочуватися. Нове десятиліття принесе зростання кількості мікро‐фулфілмент‐центрів, особливо в категорії продуктів харчування. Центри мікрофулфілменту матимуть сенс для компаній, яким необхідно швидко і якісно виконувати онлайн‐замовлення. Вони часто розташовуватимуться в міських районах і будуть дуже сильно змінювати уявлення про традиційний розподільчий центр. 

Наприклад, бізнес‐модель dark stores, автоматизовані мінісклади або розподільчі центри, які виконують по суті онлайн‐замовлення. 

Загалом, кажучи про розвиток глобальної логістики, важливо розуміти, в яку надсистему буде вписана Україна. 

Як на вас вплинула пандемія? Як ви адаптувалися? Чи були у вас скорочення персоналу і які? Чи піднімалися ціни на оренду приміщень? 

Пандемія і карантин стали цілковитою несподіванкою для всього ринку. Ми зіткнулися з явищами, які блокували роботу підприємства. Особливо складним викликом став процес доправлення персоналу на робочі місця. Призупинення руху громадського транспорту та інші обмеження збільшили навантаження на систему і витрати. Варто сказати, що в перший місяць карантину ми втратили 30% продажів. Такого раніше в нашій практиці не було. Однак завдяки злагодженій роботі всієї екосистеми Ekol Logistics, нашим партнерам, клієнтам і працівникам компанії, ми пройшли карантин без серйозних втрат. Ми дуже швидко налагодили нові механізми управління робочими процесами в умовах карантину, таким чином, що якість операцій не постраждала. 

Наші партнери з оренди проявили себе як надійні й передбачувані друзі, ми відчули справжню підтримку з їхнього боку. Говорити про підвищення орендних ставок немає підстав. Сподіваюся, сьогоднішній рівень оренди перебуває в задовільному стані для всіх зацікавлених сторін. Із боку наших партнерів‐перевізників ми також бачили бажання відгукнутися на наші ініціативи, в основі яких лежав win‐win підхід. Відкритість і суб’єктність відносин – фундамент для довіри. А будувати стратегічні партнерські взаємини можна тільки на довірі. 

Ми переглянули деякі ключові процеси і точно вийшли з розумінням нового організаційного дизайну нашої компанії. 

Ви планували збільшувати складські площі цього року? Наскільки це вдається? Яке співвідношення власних і орендованих площ у вашій компанії? 

Ми воліємо орендувати площі, а не будувати власні склади. У цьому є свої переваги і обмеження. У довгостроковій перспективі, можливо, залучатимемо капітал для будівництва своїх функціональних розподільних майданчиків. 

Цього року ми вже відкрили новий об’єкт на 4000 кв. м із температурним режимом для агробізнесу. Також розширили площу на 6000 кв. м на наявному об’єкті під нові проєкти, які плануємо на 4‐й квартал 2020. Загалом зараз у нашому операційному управлінні близько 72 000 кв. м. І до кінця поточного року маємо на меті ще розширитися на 6000 кв. м. Це залежатиме від результатів переговорів із потенційними клієнтами. 

Що ви пропонуєте своїм клієнтам, щоб мати конкурентні переваги? 

Ми технологічний логістичний провайдер. Якість наших логістичних продуктів залежить від розвитку екосистеми, у якій ми з партнерами можемо створювати додаткову цінність для наших клієнтів і виходити на нові рівні операційної ефективності. 

Усе, що ми робимо, спрямовано на ефективність бізнесу наших клієнтів. З нами вони мають змогу масштабуватися і зростати, ставати лідерами своїх категорій, реалізовувати свою унікальну перевагу на основі сильного й ефективного ланцюжка постачань. Основою служить стратегічне партнерство, де відносини клієнт – провайдер розглядаються як рівний – рівний, суб’єкт – суб’єкт. 

Наша унікальність для ринку – у кореневих компетенціях. Своїми основними компетенціями ми вважаємо: 

  • досконалість процесів у складській і транспортній логістиці; 
  • постійне поліпшення процесів, робота з якістю, Lean production; 
  • розвиток і управління взаєминами з клієнтами;
  • розвиток і управління взаєминами з партнерами;
  • власний R&D і розширена локальна IT‐команда з величезним досвідом IT‐інтеграцій;
  • аналітика бізнес‐процесів клієнта, уміння зануритися в клієнтський контекст, зрозуміти його справжню потребу. 

І напевно, найголовніше – це наша унікальна організаційна культура. Саме цим ми дуже не схожі на інші компанії. 

Ми прийшли до того, що наша культура включає в себе три виміри. Перший – сильна процесна культура, запроцедуреність, що забезпечує ефективність процесів у ядрі нашого продукту. Другий ми називаємо smart organization, вдумливість, яка дозволяє знаходити найкращі рішення. Це здебільшого стосується софтової (нематеріальної) складової нашого продукту. І третє – це вимір партнерства і клієнтоцентричності. 

Ми зацікавлені в тому, щоб до нас приходили зрілі люди, суб’єкти, котрі прагнуть розвиватися. А нашим завданням буде створювати для них відповідні умови, ставати для них платформою розвитку.

Ринок професійної логістики висококонкурентний, тому прохідний квиток тут – це вартість сервісу. Якщо процеси неефективні, твоя послуга не зможе конкурувати з іншими пропозиціями. Але лідерам галузі цього замало. Надійний передбачуваний партнер, здатний посилити бізнес‐модель свого клієнта, пропонуючи найкращі рішення – ось наша філософія ведення бізнесу. 

Ви кажете, що Ekol використовує ефективні методи управління складською логістикою, щоб мінімізувати втрати клієнтів. Що це за методи і як вони працюють? 

Складське господарство – це складний живий механізм, із постійними потребами в змінах. Ми фокусуємося на створенні високоефективних процесів, що дозволяють видавати продукт із мінімальними витратами. На одному з наших розподільчих центрів обслуговується 36 клієнтських проєктів. Кожен із них унікальний. Команда професійних аналітиків і розробників алгоритмів для системи управління складом працює над постійними покращеннями. Проєкти зі збільшення утилізації складу надають чудову можливість скоротити витрати наших клієнтів на зберігання товарів, а інноваційні рішення щодо збільшення продуктивності процесів дозволяють клієнтові обрати оптимальну цінову пропозицію. Кілька років тому ми стартували з проєктом Lean (ощадна логістика, постійний пошук способів скоротити витрати. – MINTRANS) на базі складського господарства. Це новий культурний код додав зрілості нашій команді і приніс відчутні матеріальні дивіденди. 

Розкажіть про переваги компанії для працівників. Як ви шукаєте і залучаєте кадри? Чи відчуваєте брак персоналу? 

У нашому бізнесі, як і в багатьох інших, успіх багато в чому залежить від людей, їхньої мотивації працювати і розвиватися в компанії. Увесь менеджмент сфокусований на створенні мікроклімату, що допомагає людям реалізовувати свої найкращі якості і амбіції, залучати талановитих та інноваційно мислячих фахівців. Ми використовуємо багато сучасних цифрових каналів пошуку талантів і дуже активно «полюємо» напряму, адже наш ринок не такий великий, як багатьом може здатися. 

У частині робітничих професій дефіцит персоналу сьогодні не такий відчутний, як до пандемії, але ще залишається. Пандемія вносить свої корективи. Безперечно, після цього затишшя колишня ситуація з нестачею кадрів може повернутися, і саме тому працедавці повинні скористатися цим шансом і підготувати умови для залучення й утримання персоналу в Україні. 

Чи є у вас KPI для працівників? Які? 

Якщо так можна сказати, у нас симбіоз виробничої та підприємницької культури. Ми використовуємо систему заохочення, індивідуально підібрану під кожну роль в організації. Основне завдання мотиваційних програм – це сфокусувати персональні зусилля на пріоритетні показники, які рухатимуть загальнокомандні результати в розвитку продажів і оптимізації витрат. Для топменеджерів є спеціальна програма, що включає показник розвитку їхніх команд. 

Наскільки у вас збільшилася частка e‐commerce за останні кілька років? 

E‐commerce – абсолютний тренд останніх років. Дедалі більше наших клієнтів стають омніканальними, розвивають B2C. Ми маємо гарну компетенцію фулфілмент‐послуги, тому за появи потреби в цьому сервісі швидко організовуємо процес і доставку до кінцевого споживача. Упевнений, що послуга фулфілменту стане одним із базових сервісів для 3PL найближчими роками. 

Яким ви бачите майбутнє українського ринку логістики? Хто становить найбільшу загрозу для логістичних компаній: мережі супермаркетів, великий e‐commerce, поштові компанії? 

Аби зрозуміти межі українського ринку логістики, наведу маленький приклад. Ekol Logistics Україна – одна з багатьох європейських філій великої родини Ekol. Розмір нашого бізнесу порівнянний із бізнесом у Румунії. Ekol в Україні – це компанія з п’ятірки лідерів ринку, Ekol у Румунії – на 26‐му місці. Культура аутсорсингу в Україні лише отримує визнання й довіру. 

Український бізнес віддає перевагу так званій інтегрованій логістічній моделі, спираючись на свої ресурси і не довіряючи аутсорсингу. Такий стан речей є логічним при певному зовнішньому контексті і приносить свої плоди. Але, як ми бачимо, контекст досить швидко змінюється, підприємці мають швидко адаптувати свої бізнес‐моделі, щоби бути конкурентоспроможними. Власники бізнесу фокусуватимуть свою увагу на ключових компетенціях, довіряючи логістику професіоналам, переводячи цю функцію на аутсорсинг. 

Тому, гадаю, наш ринок буде рости і розвиватися. Ви запитуєте, хто є загрозою для логістичних компаній. Це точно не поштові кур’єри, їхній ринок динамічно розвивається, і найближчими роками їм хоч би впоратися із запитами своїх клієнтів. Думаю, потрібно звертати увагу на нові стартапи, що створюють платформні рішення, унікальні логістичні рішення, які розв’язують більш складні завдання. Також продуктові мережі заявляють про свої амбіції як 3PL‐провайдерів. Напевно, у майбутньому частину завдань, що стоять перед нашими клієнтами, вони зможуть виконувати ефективно. У такому разі нам треба інноваціювати свою унікальну перевагу і намагатися більш комплексно створювати цінність і відбудовуватися від майбутніх колег по цеху. 

Загалом наш погляд на конкуренцію ближчий до co‐opetition (cooperative competition, кооперативна конкуренція). Конкуренти для нас – це колеги, і дуже часто, об’єднавши зусилля, ми можемо спільно створити значно цікавіший продукт і бути більш ефективними. При цьому нам ніщо не заважає конкурувати, наприклад, у розвитку бренду або вибудовуванні й управлінні взаєминами з клієнтами. 

Назвіть п’ять головних проблем транспортної інфраструктури в Україні, що заважають вашому бізнесу. Як саме вони заважають? 

Перше, що спадає на думку, це слова класика про дві проблеми: дурні й дороги. Очевидно, Україна має величезний потенціал розвитку, оскільки стартова точка перебуває глибоко «під водою». Проблема – у відсутності стратегічної лінії розвитку логістичної галузі. І як наслідок, немає довгострокових планів, дорожніх карт і т. п. На глобальному рівні необхідно боротися і вигравати конкуренцію за транзитний товарообіг із Китаю, Туреччини та інших ринків. На локальному рівні слід у найкоротші строки розв’язати стратегічне питання з переміщенням вантажів усередині країни. Потрібно звільнити дорожнє полотно від частини перевізних вантажів, піднявши їх на залізничні платформи. Швидко ухвалювати рішення щодо реалізації можливості використовувати інтермодальну логістику. Звичайно, це потребує інвестицій, а в бюджеті на такі проєкти грошей немає, але, дивлячись на втрати, які несе вся індустрія, можна змінювати пріоритети і грати «в довгу». 

Фото: Емма Солдатова

2020-03-13 11:45:11
Глава Укрпошты не будет участвовать в конкурсе на должность председателя правления Укрзалізниці
 
2020-03-02 18:44:13
Чистый доход от реализации товаров, работ, услуг Укрпошта в 2019 году составил около 8,1 млрд грн
2020-02-25 14:18:41
Помимо внутренних рейсов, FlixBus увеличит количество международных маршрутов
2020-02-20 12:23:40
Игорь Смелянский получает больше, чем получал Кравцов, но меньше Коболева