Без керма. Чому в найбільших економіках світу спостерігається дефіцит водіїв вантажівок
2021-11-10 16:15:00

Без керма. Чому в найбільших економіках світу спостерігається дефіцит водіїв вантажівок

Брак водіїв‐далекобійників уже впливає на постачання повсякденних товарів. І хоча криза найгостріше виявилася у Великій Британії, країни ЄС і Північної Америки теж відчувають на собі наслідки нестачі, спричиненої пандемією COVID‐19 та незадовільними умовами праці в галузі.

Дефіцит водіїв‐далекобійників виник ще в середині 2000‐х років, але перейшов у справжню кризу лише торік – як наслідок зростання попиту на переміщення товарів через пандемію. У Великій Британії на полицях супермаркетів улітку зникали товари. Подеколи доходило до того, що в ресторанах McDonald’s закінчувалися молочні коктейлі, а будівельники не могли отримати доступ до матеріалів.

Наслідки браку водіїв надзвичайно тривожні. Андре ЛеБлан, операційний віце-президент американського дистриб’ютора палива Petroleum Marketing Group, заявив Financial Times, що на окремих АЗС країни в червні доступ до деяких видів палива зникав приблизно 1200 разів через нестачу постачальників: “Брак туалетного паперу чи яєць – це одне. Нестача палива означає повний крах інфраструктури”, – каже він.


Проблеми загострювалися поступово. Одним із чинників стало прагнення міжнародних корпорацій знизити витрати на ланцюжок постачань. Додайте старіння робочої сили в галузі в розвинених країнах. Середній вік водія вантажівки у Великій Британії наразі становить 55 років. Боб Костелло, головний економіст American Trucking Association, стверджує, що кількість водіїв загального вантажного транспорту в США скоротилася до 430 000 у порівнянні з 465 000 осіб на початку 2020 року.

Велика Британія, якій бракує приблизно 100 000 водіїв, особливо сильно постраждала не лише від виїзду водіїв із країн ЄС через Brexit та пандемію. Цього року країна змінила податкове законодавство. Це скоротило прибутковість тестування водіїв, яке проводять незалежні агентства. Затримки в центрах тестування, спричинені пандемією, перешкоджають залученню нових водіїв. Традиційно нетолерантна до іноземців Велика Британія навіть готова залучати водіїв із країн Євросоюзу.

Принаймні на цьому наполягають галузеві асоціації логістичного сектору. Проте такий метод навряд чи розв’яже проблему. “Навіть якби нам дозволили набирати водіїв із ЄС, там також бракує водіїв”, – сказав у інтерв’ю Reuters Род Маккензі, керівник відділу політики Асоціації автомобільних перевезень. “Єдиний регіон, де немає значного дефіциту водіїв, – це Африка”. Американські автотранспортні компанії також шукають рішення за кордоном, попри суворі квоти на візи. Вантажні компанії намагаються залучити водіїв із Мексики, Канади та Південної Африки.

Читайте також: Мости над Дніпром


Великі компанії всіляко заохочують нових робітників. Walmart пропонує водіям бонус у розмірі до 8000 доларів. Британська мережа супермаркетів John Lewis оголосила про плани підвищити зарплати водіям на 5000 фунтів стерлінгів на рік. За даними рекрутингового сервісу Adzuna, заробітна плата водіїв вантажівок у Великій Британії збільшилася на 21% – до 36 800 фунтів стерлінгів за рік.

Представники державного сектору країн, уражених кризою, також шукають шляхи розв’язання питання. Міністр транспорту США Піт Буттіджедж, міністр праці Марті Волш та заступник адміністратора Федеральної адміністрації безпеки автомобільних перевізників Міра Джоші в липні зустрічалися з представниками індустрії для обговорення методів покращення становища водіїв і зниження плинності кадрів.

Серед заходів, яких вимагають водії, – зменшення мінімального віку міждержавних водіїв із 21 до 18 років та додання далекобійництва до переліку галузей, яким дозволено обходити деякі процедури імміграційної сертифікації Міністерства праці. Уряд Великої Британії поки проігнорував заклики галузі тимчасово послабити візові обмеження для водіїв‐далекобійників із ЄС, натомість наказав сектору покращити оплату й умови праці.

Але торговельні компанії скаржаться, що премії та вища заробітна плата лише заохочують водіїв переходити від одного роботодавця до іншого і не сприяють залученню до професії новачків. При цьому не передбачено жодних заходів для розв’язання проблем водіїв, яким не платять за час, проведений в очікуванні. Поширеною скаргою серед водіїв‐далекобійників також є відсутність належних приміщень – від туалетів та паркувальних місць, до місць, призначених для відпочинку.

“Раніше я любив цю роботу”, – сказав в інтерв’ю Financial Times Хосе Кейрос, громадянин Португалії, який приїхав до Великої Британії 1990‐го, але за 12 років полишив галузь вантажоперевезень. Зараз він працює шахтарем. “Із часом робота ставала дедалі важчою, оскільки компанії просто тиснули й тиснули”. Таких, як Кейрос, чимало.

Швидких шляхів розв’язання проблеми, схоже, не існує. Цілком можливо, що за помилки транспортної галузі доведеться платити споживачам.

Фото: depositphotos.com.

Підпишіться на нас у Telegram та Facebook, щоб бути в курсі актуальних новин про інфраструктуру в Україні та світі.
Якщо у Вас є матеріали, які могли б зацікавити редакцію, надсилайте їх на нашу пошту: editor@mintrans.media

2021-11-29 11:53:09
Маса вантажівок не повинна буди більшою від 40-46 тонн
2021-11-29 07:25:12
Зросли перевезення залізницею та автомобільним транспортом
2021-11-26 13:33:48
Він буде випускати 4000 контейнерів на місяць, та зможе запрацювати вже у наступному році
2021-11-23 19:54:46
Українські компанії регулярно стикаються з проблемою переміщення товарів через кордон