Перезавантаження ДСБТ: на що буде витрачено $500 000
2021-10-05 14:54:00

Перезавантаження ДСБТ: на що буде витрачено $500 000

Мінінфраструктури вчора презентувало дорожню карту реформування державної служби, яка відповідає за безпеку пасажирських та вантажних перевезень. MINTRANS зафіксував ключові питання та терміни їх вирішення

«Сучасний стан ДСБТ — це багаторічне ігнорування низки системних проблем. Це неналежні умови праці та незадовільне матеріально-технічне забезпечення», — почав вчорашню презентацію заступник Міністра інфраструктури Мустафа Найєм.

Серед усіх проблем у ДСБТ кадрові – найбільш вагомі. За всі пасажирські та вантажні перевезення в Україні наразі відповідають 176 інспекторів. Хоча лише пунктів габаритно-вагового контролю 211, та інспекторам потрібно проконтролювати 72 500 одиниць вантажного транспорту. «Зараз в пік сезону, коли є гарячі точки, такі як Херсонська, Миколаївська і Одеська області, ми половину інспекторів направили туди. І цього не вистачає», — зазначив Найєм. 

Дефіцит кадрів обумовлено системним недофінсуванням. Заробітна плата інспектора наразі складає 6-7 тис. грн. При цьому за різними дослідженнями, загальний обсяг тіньового заробітку сягає 270-350 млн грн. на рік, у тому числі на ГВК, як найбільш корумпованої складовою, —110-150 млн. «Це банальні хабарі інспекторам, — розповідає  заступник Міністра інфраструктури. — Але не всі інспектори — хабарники. В нас є розуміння, що величезна кількість людей працюють сумлінно».

Зробити ДСБТ прозорою та відкритою організацією — головна мета перезавантаження. Це якомога швидше дозволить вивести ринок з тіні — як у сфері ГВК, так і внутрішніх пасажирських перевезень, де 40% гравців працюють нелегально.

За підрахунками UIFuture, якщо не реформувати орган контролю до 2030 року бюджет країни втратить $500 млн, а легальний бізнес — ще $150 млн. 
Мустафа Найєм наголосив, що вирішити системні проблеми стало можливо завдяки підтримці президента та народних депутатів, які у липні збільшили фінансування Служби. Загальний бюджет ДСБТ на 2021 рік складає $4 млн. Бюджет на реформування — $500 тис.

Кадрові зміни почнуться зі збільшення заробітної плати інспекторів в два рази та розширення штату до 350 осіб. На наступному тижні буде оголошено перенабір інспекторів. «Це буде прозорий, відкритий набір, з залученням громадськості, — пообіцяв Найєм. — Зараз нажаль ті, хто виконує функції, себе ж і контролюють. Частково система аудиту вже впроваджена, але ми будемо її відокремлювати в окрему гілку».

Паралельно будуть автоматизуватися процеси. Завершити повне перезавантаження в міністерстві обіцяють до кінця 2022 року. Але перші результати ринок побачить незабаром. Так, у сфері ГВК плануються: 
- до кінця 2021 року збільшити кількість WiM-майданчиків з 52 до 100. Після впровадження автоматичного фіксування порушень, що відбулося 1 жовтня, кількість порушень вже знизалась удвічі, зазначили у міністерстві;
-  до лютого-квітня 2022 року ввести електронний підпис інспектора, та повністю перейти на електрону систему обліку. Це виключить можливість виписувати акти, які потім не враховує суд, та губити документи у ході слідства.


У сфері надання адміністративних послуг Найєм відмітив два останніх досягнення: синхронізацію баз ДСБТ та МВС і запровадження системи «Шлях», яка вже спрощує роботу перевізників. Особливе значення мала відміна платного бронювання дозволів. В подальшому в міністерстві обіцяють: 
- наступного тижня відкрити інформацію по кожному дозволу та по кожному перевізнику;
- до кінці року закупити та впровадити систему штрих-кодування дозволів; 
- до кінця року буде закуплена система ліцензування онлайн та у лютому 2022 року впроваджена електрона подача документів на ЄКМТ;
- за 6-8 місяці усі проблеми по дозволах будуть вирішені.


«Головне — прибрати людський фактор як з доріг, так і з адміністративних послуг», — резюмував Найєм. На діджиталізацію до кінця 2021 року Міністерство фінансів планує виділити ДСТБ додатково 40 млн грн.

До реорганізації Служби планується долучати міжнародних партнерів.

2022-02-21 16:01:55
Рух обмежено дорогою Т-13-09 «Щастя – Широкий» через обстріли
2022-02-21 14:33:06
Мова йде про знахідки епохи бронзової доби
2022-02-18 13:14:29
Стартувало бетонування буронабивних паль на одній з опор переправи на суходолі