Які авіакомпанії виживуть у 2021 році?
2021-04-30 16:51:00

Які авіакомпанії виживуть у 2021 році?

Денис Антонюк, ексголова Державної авіаційної служби

2021 року авіаційний ринок продовжить стагнувати і на ньому вистачить місця далеко не всім авіакомпаніям. Як у Європі, так і в Україні. Майбутнє авіаперевізників на європейському та українському ринках безпосередньо залежатиме від власників, чи то приватної компанії, чи то держави, яка може надавати фінансову підтримку або безвідсоткові кредити. Сьогодні жодна європейська авіакомпанія – від португальської TAP і до тих, які працюють на ринку Східної Європи, зокрема й в Україні, – не зможе вижити самостійно. Йдеться навіть про таких гігантів, як Wizz Air, Lufthansa і Ryanair, які, крім ефективної схеми роботи, мали й непогану фінансову базу.

Державам у Європі доведеться робити вибір між великою авіакомпанією та середнім гравцем на ринку. І основним критерієм оцінки буде не стільки ефективність, скільки системність цього бізнесу. І тут перевага на боці великих авіакомпаній, які є сполучною ланкою між кількома бізнесами. Так, німецька Lufthansa або французька Air France не лише забезпечують 30-40 тисяч робочих місць усередині авіакомпанії, але й дають роботу сотням тисячам інших людей, які працюють в аеропортах, туристичних і логістичних компаніях.

Тому цілком неефективна Alitalia має всі шанси вижити, а ось лоукости, які працюють на цьому самому ринку ефективніше, можуть найближчим часом залишитися без фінансування. Так, однією з перших може покинути ринок або значною мірою скоротити польоти авіакомпанія Norwegian, уряд країни неодноразово казав, що не готовий вкладати додаткові інвестиції в підтримку другого перевізника.

На українському ринку ситуація аналогічна. Виживуть ті компанії, інвесторам яких авіабізнес у якомусь вигляді потрібен, зокрема і як частина великого туристичного продукту. В Україні більшість авіакомпаній пропонують суміжні туристичні й авіаційні послуги. Залишитися на ринку зможуть авіакомпанії, обсяги яких відповідають ринку. Тут у виграшній позиції Azur Air і «Міжнародні авіалінії України», які за минулий рік провели реструктуризацію і, незважаючи на важку фінансову ситуацію, увійшли в кризу в непоганій формі (у тому числі й за рахунок скорочення флоту та персоналу). Важче доведеться SkyUp – їхня фаза зростання та отримання нових літаків збіглися з кризовим періодом.

Не варто чекати у 2021 році буму пасажирських перевезень. Усе залежатиме від розв’язання технологічних питань і появи єдиних документів, які дозволять європейцям і українцям зокрема подорожувати безпечно та вільно. Таким документом може стати IATA Travel Pass або інший аналог. Якщо це буде реалізовано швидко, то Європа для нас може відкритися на початку чи в середині літа. Аналогічна ситуація і з польотами у США, хоча з деякими обмеженнями українці можуть туди літати вже зараз. Фактично до цього часу українцям доведеться задовольнятися звичною географією – Туреччина, Єгипет, Мальдіви, Домінікана, ОАЕ, країни Східної Африки, але попит на ці напрямки просяде вже в лютому. Це означає, що всі українські авіакомпанії починаючи з лютого й до середини літа будуть лише накопичувати заборгованість, а питання їхнього виживання залежатиме на 100% від інвестора.

2022-02-23 14:26:28
Курсування зазначеним маршрутом розпочнеться з 27 березня
2022-02-23 14:09:40
Парламентарі сьогодні мали проголосувати за надання українським авіаперевізникам 800 млн грн підтримки
2022-02-23 11:37:54
Допомога надійшла на тлі російської військової агресії