МІУ пропонує підтримати авіагалузь, компанії в це не вірять — чому так відбувається
2021-02-11 19:21:00

МІУ пропонує підтримати авіагалузь, компанії в це не вірять — чому так відбувається

Уряд просять виділити 500 млн грн для підтримки авіагалузі під час пандемії

Українська авіагалузь вперше могла б отримати фінансову підтримку з держбюджету для компенсації втрат від Covid-19. МІУ запропонувало виділити компаніям галузі 500 млн грн. Уряди інших країн за минулий рік витратили на це більше $200 млрд, позаяк в Україні навіть предметні розмови про це відбуваються вперше. В авіакомпаніях відверто не вірять, що це відбудеться — попередні перемовини з Кабміном закінчувались нічим. 

 

Що трапилось

Мінінфраструктури звернулося до уряду з пропозицією виділити 500 млн грн для підтримки авіації — копію листа про це днями оприлюднила експертна організація StateWatch. У листі зазначається, що у січні-вересені минулого року через Covid-19 та карантин пасажиропотік в українській авіації впав на 66%. За весь минулий рік падіння склало 65% (до 4,8 млн пасажирів).

Це негативно вплинуло на фінансовий стан аеропортів і авіакомпаній — їхні доходи впали, а постійні витрати залишилися, пояснюється в листі. В результаті, компанії авіагалузі були змушені скорочувати або переводити на часткову зайнятість свій персонал, авіакомпанії зменшувати флот, а аеропорт «Бориспіль» взагалі закрив термінал F.

Зараз ситуація погіршується, впевнені в МІУ. Через другої хвилі Covid-19 і чергового спаду пасажиропотоку українська авіаіндустрія потребує фінансової підтримки. При цьому в попередні роки підприємства істотно наповнювали держбюджету. Наприклад, тільки в 2019 році «Бориспіль» перерахував державі понад 2 млрд грн.

Тому зараз Мінінфраструктури попросило уряд про виділення безповоротної допомоги українській авіації. 

 

Кому можуть допомогти

У листі не вказуються конкретні компанії, які мають отримати допомогу. У МІУ теж відмовились надати коментарі.

Але найбільших втрат через пандемію зазанали авіакомпанії. І не лише в Україні, а й в усьому світі. За минулий рік уряди всіх країн сумарно витратили на підтримку галузі більше $200 млрд, а втрати галузі пасажирських авіаперевезень склали $370 млрд, зазначають у Міжнародній асоціації повітряного транспорту (ІАТА). «Але навіть ця приголомшлива сума не допоможе галузі, якщо в 2021 році у нас будуть серйозні обмеження на поїздки. Буде потрібно більше»,— зазначав гендиректор ІАТА Олександр де Жуніак. В Україні ж така підтримка може бути виділена вперше.

Підтримка авіакомпаній одночасно допомогла б усій галузі, вважає гендиректор аеропорту «Львів» ім. Данила Галицького Тетяна Романовська. «Ми розуміємо, що грошей в держбюджеті не дуже багато, тому не претендуємо на державну допомогу. Авіакомпаніям набагато важче. В них великі витрати — на утримання екіпажів і підтримання льотної придатності літаків, — які складно скоротити в кризу»,— зазначає Тетяна Романовська. На її думку, якщо Кабмін підтримає авіакомпанії, це збільшить кількість польотів, а як результат — доходи аеропортів. За її словами, I квартал 2021 роки для аеропорту буде збитковим, але вже у II та III кварталах «Лівів» планує вийти в плюс за рахунок збільшення кількості рейсів.

 

Чи це реально?

МІУ пропонує виділити ці кошти з ковідного фонду (лист було направлено ще минулого року). Але цей фонд не діє у 2021 році. 

Окрім того, попередні звернення авіакомпаній щодо підтримкм були марними, констатує президент найбільшої української авіакомпанії МАУ Євген Дихне. «Зараз ми не є стороною або частиною будь-яких переговорів та діалогів з урядом. Мало того, нам не компенсували навіть обіцяну вартість вивізних чартерних рейсів, хоча це й декларувалося урядом. Ми не виступаємо за надання будь-яких ексклюзивних умов. Ми просимо почути і транспарентно підтримати всі українські авіакомпанії і аеропорти»,— зазначиє він.

Гендиректор авіакомпанії Windrose Володимир Каменчук каже, що під час останньої зустрічі з Мінінфраструктури (кінець листопада-початок грудня) авіакомпаніям дали зрозуміти, що держава не зможе компенсуваті витрати на чартерні рейси з вивезення туристов. «Начебто напряму вони це зробити не можуть, оскількі їх за це посадять до в'язниці. Натомість пообіцялі запропонувати схему компенсації шляхом надання знижок в державних аеропортах,— каже Володимир Каменчук,— Досі ми чули лише обіцянки, ми розуміємо, що не дочекаємось компенсацій. Тому й про підтрімку говорити немає сенсу».

2022-02-23 14:26:28
Курсування зазначеним маршрутом розпочнеться з 27 березня
2022-02-23 14:09:40
Парламентарі сьогодні мали проголосувати за надання українським авіаперевізникам 800 млн грн підтримки
2022-02-23 11:37:54
Допомога надійшла на тлі російської військової агресії